0

GPS navigace má vliv na mozek, zjistili vědci

Vidělo: 1723 lidí

Vědci z Univerzity v Kentu zjistili, že používání GPS navigace snižuje aktivitu mozku a „vypíná“ ty funkce, jež odpovídají za orientaci v prostoru.

Výzkum byl zveřejněn v časopise Nature Communications.

Během experimentu 24 dobrovolníci měli za úkol najít správnou adresu na virtuálním modelu čtvrti Soho v Londýně — nejdříve bez pomoci počítače a pak s využitím nápovědy od GPS. Přitom vědci jejich mozkovou činnost sledovali pomocí funkční magnetické rezonance.

Výzkum prokázal, že během samostatného hledání polohy se v mozku účastníků experimentu aktivizovaly hipokampus a nefrontální mozková kůra, jež odpovídají za navigaci a přijímaní rozhodnutí. V druhém případě tyto části mozku nejevily žádnou aktivitu.

Vědci dodali, že tento jev má i pozitivní stránku. Pokud lidé nemusí hledat trasu, tak mohou svou mozkovou činnost využívat i pro jiné účely.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.