0

Britští konzervativci ztratili parlamentní většinu

Vidělo: 1507 lidí

Podle předběžných údajů dostane vládnoucí strana 306 míst v dolní sněmovně, labouristé – 258, liberální demokraté – 12, skotští nacionalisté - 34, a ostatní strany celkem 21 mandátů. Přitom ještě nebyly spočítány výsledky hlasování v 19 okruzích.

V dolní sněmovně britského parlamentu je celkem 650 míst, a aby měla většinu, musí jedna strana získat 326 mandátů. V předchozím složení měli konzervativci 330 míst.

Britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová, která byla znovu zvolena do parlamentu, prohlásila, že vítězství vládnoucí strany přinese stabilitu a zajistí Londýnu výhodné podmínky vystoupení z EU. Předák labouristů Jeremy Corbyn ze své strany vyzval premiérku, aby podala demisi v souvislosti s neúspěchem konzervativců, kteří ztratili většinu.

Předběžné výsledky voleb svědčí o tom, že Velkou Británii čeká tzv. „zavěšený parlament", kdy budou muset strany vytvářet koalice, aby získaly většinu. Varianty možných svazků se už aktivně posuzují v médiích. Theresa Mayová vyhlásila mimořádné volby v dubnu. Podle jejího názoru by to napomohlo upevnění jednoty vlády v podmínkách vystoupení Velké Británie z EU.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.