0

Průzkum veřejného mínění Median. Sbohem, Miloši Zemane?

Vidělo: 1604 lidí

Nový průzkum veřejného mínění agentury Median zaznamenal, že Miloš Zeman ztrácí podporu voličů. Proč to tak je? A má šanci na vítězství dnes nejúspěšnější kandidát, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš?

„Myslím si, že by se pan Drahoš mohl stát dobrým prezidentem, je to vysokoškolsky vzdělaný a chytrý muž, není namočený v politických intrikách a má skvělou pověst. Ve volbách bych ho podpořila," řekla Sputniku známá socioložka Jiřina Šiklová.

Průzkum ukázal, že podpora současného prezidenta Miloše Zemana slábne. Proč? Ve druhém kole (jestli proběhne) by pro něj hlasovalo 46,5 % voličů, zatímco za Drahoše 53 %.

Miloš Zeman je vážně nemocný. Jak sám přiznal, trpí cukrovkou, ale dietu porušuje. Jeho stav se může kdykoliv prudce zhoršit. Myslím si, že tím lze vysvětlit jeho chování, které často neodpovídá jeho vysokému postavení, kdy je na veřejných vystoupení podrážděný a nevybírá slova, čímž se neuctivě vyjadřuje o lidech. Jeho popularitu negativně ovlivňují i faktory politického charakteru. Mluvím o jeho orientaci na Rusko a Čínu, kterou stále demonstruje. To odporuje evropské cestě České republiky, kterou si vybrala vstoupením do EU.

Ale i předchozí prezident Václav Klasu byl euroskeptik. Jestliže je dnes většina Čechů připravena podpořit Jiřího Drahoše, který je jasně orientovaný na evropskou integraci, neznamená to změnu veřejných nálad a sympatie k Bruselu?

To, co proklamuje prezident, nemusí vůbec odrážet názor celého národa. Pokud bude mít Česko lídra, který se drží jiných názorů na EU a NATO než Zeman (a předtím Klaus), neznamená to, že se česká společnost nějak změnila. Česko není prezidentská republika, jako například USA, Rusko a částečně Francie. Náš prezident má zastupitelské funkce. Jestli má zároveň autoritu, jeho vliv se samozřejmě zvyšuje. Ale ujišťuji vás, že kvůli politickým vášním prezidenta nebude česká společnost měnit svůj postoj k Evropské unii a NATO. Další věc je ta, že jsme zřejmě udělali velkou chybu, když jsme zavedli přímou volbu hlavy státu. Každý kandidát se v závodě o hlasy voličů v takových volbách chtě nechtě stává populistou. Miloš Zeman je podle mého názoru talentovaný populista. Ví, jak najít správná slova, bonmoty. Lidem například říká: „Jsem stejně jako vy…", „Budu prezidentem dolních deseti milionů" nebo něco jako… „Jím tlačenku tak, jako vy, nejraději s cibulí" atd. Mnohým se to líbí. Nesnaží se zaujmout nějakým svým programem, má vůbec nějaký? Česká strana sociálně demokratická, kterou dříve Zeman vedl, ho v podstatě předala a s prezidentem se už nijak nezdržuje.

Ale Jiří Drahoš za sebou nemá politickou stranu…

Je to tak, právě proto se bojím, že pro něho bude těžké se během předvolební kampaně prosadit. Nebude pro něho lehké zvítězit i proto, že není populista. Jiří Drahoš nebude flirtovat s voliči a slibovat to, co se od něho očekává. Ale možná právě tento faktor bude hrát v jeho prospěch? Jak vidíme podle výsledku posledních evropských voleb, lidé v Evropě už jsou unaveni z populistických politiků a prázdných slibů.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.