0

Polský ministr obrany označil exprezidenta Lecha Walęsu za „zrádce“

Vidělo: 1420 lidí

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz označil bývalého prezidenta země a laureáta Nobelovy ceny Lecha Walęsu za „zrádce“ a „agenta bezpečnostních služeb PLR“.

Vládnoucí v Polsku strana Právo a spravedlnost pořádá pietní akty na památku obětí smolenské katastrofy 10. dne každého měsíce. Opozice také pořádá pravidelné demonstrace a je toho názoru, že akce oponentů mají politické zabarvení. Podobné události se odehrávaly také v pondělí. Demonstrace opozice se hodlal zúčastnit také Walęsa, krátce předtím však byl hospitalizován kvůli problémům se srdcem.

„Walęsa je jedním z nejnebezpečnějších a nejškodlivějších agentů bezpečnosti (bezpečnostních orgánů PLR)", prohlásil Macierewicz ve vysílání polské televize.

Podle jeho slov, demonstranti, kteří vystupují proti vládě a považují Walęsu za svůj symbol, „tím nejlépe definovali sebe samy". „Toto jméno (Walęsy) je symbolem zrady", uzavřel.

V únoru 2016 pracovníci Ústavu národní paměti zabavili v domě generála Czeslawa Kiszczaka (jedné z klíčových postav Polské lidové republiky), který zemřel v roce 2015, a pak zveřejnili „tajné dokumenty", které údajně poukazují na to, že Walęsa byl agentem tajných služeb v době PLR.

Mezi dokumenty je mj. souhlas ke spolupráci s tajnými službami podepsaný „Lech Walęsa. Bolek". Walęsa tato obvinění mnohokrát zamítl a prohlásil, že tajné služby tyto dokumenty padělali kvůli obohacení na účet neexistujícího „agenta".

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.