0

Uprchlíci jezdí z Německa na dovolenou do zemí, z nichž utekli

Vidělo: 1436 lidí

Uprchlíci, kteří získali azyl v Německu, stále častěji jezdí na dovolenou do zemí, z nichž uprchli, uvedla v pondělí rozhlasová stanice Deutsche Welle s odvoláním na další německá média. Už na konci srpna to zkritizovala německá kancléřka Angela Merkelová a řekla, že by se v tom případě mělo přehodnotit rozhodnutí o udělení azylu. Jeho odebrání je však složité a zabere hodně času.

„Dokážu si představit obtížnou rodinnou situaci, kdy je návrat na několik dní pochopitelný. Ale nejde si udělat dovolenou v zemi, ze které člověk utekl. V takovém případě by to mohl být důvod prověřit ještě jednou rozhodnutí o azylu,“ odpověděla kancléřka Merkelová na dotaz deníku Welt am Sonntag, co si o tom myslí. V interview hájila své rozhodnutí z léta 2015 pustit uprchlíky do Německa, protože to „byla nouzová situace“.

Reportér Weltu se jí ptal, protože cizinecký úřad v Bádensku-Württembersku zaznamenal sto případů uprchlíků, kteří navštívili země svého původu, někteří dokonce několikrát.

Uprchlíci, kteří strávili dovolenou ve své vlasti, byli většinou ze Sýrie a Iráku, podotkl Welt s odvoláním na zemské ministerstvo vnitra. Jeho mluvčí uvedl, že se dá čekat „velké množství nenahlášených případů”.

S tím ale nesouhlasí Karim al-Wasiti z uprchlické rady v Dolním Sasku: „Jednotlivých případů je omezený počet a nenarůstají tak, aby to byl fenomén.“ Otázka ovšem je, o kolika takových cestách se skutečně ví, pokud tam azylant letí přes třetí zemi a letenku nebo jízdenku do finální destinace si koupí až tam.

Obtížné odebírání azylu

„Zákon říká, že sama cesta nezakládá důvody pro zrušení azylu, ale může vést k znovuotevření případu,“ uvedla mluvčí Federálního úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Edith Aframová. Zmínila, že „cesta může být důkazem, že uprchlík není pronásledován“. To opravňuje odebrání azylu. Jak ale dodala, je nutné brát v úvahu i humanitární otázky, „dočasný pobyt v zemi původu musí být akceptován v případech nemoci nebo smrti blízkého příbuzného“.

„BAMF aktuálně vydal vysvětlení, že ne každá taková cesta je porušením azylového zákona,“ dodal al-Wasiti a popsal, jak se v takovém případě postupuje: „Uprchlík uvede důvody pro svou návštěvu země, ze které uprchl, a na základě jeho odpovědí BAMF rozhodne případ uzavřít, nebo mu odebrat azyl.“

Případné odebrání azylu ale není tak jednoduché, a už vůbec ne rychlé. Al-Wasiti řekl serveru InfoMigrants: „Přehodnocení spisu uprchlíka si vyžádá čas.“ Zdůraznil však, že odebrání azylu možné je: „Dokud není uprchlíkovi poskytnuto německé občanství, úřady mohou jeho případ přezkoumat.“

Verdikt BAMF ale není definitivní. Uprchlík se může proti rozhodnutí odvolat u soudu. „Před deportací uprchlíka musí úřad pro imigraci a cizince vzít v úvahu řadu faktorů, jako je délka jeho pobytu v Německu a úroveň jeho integrace,“ dodal al-Wasiti.

Přezkum se už děje. Loni úřady znovu prozkoumaly spisy 842 iráckých uprchlíků, učinily 630 rozhodnutí a v 26 případech odebraly lidem azyl. Stejný krok podnikly v případě 782 Syřanů, kde udělaly 317 rozhodnutí a ve 42 případech azyl odebraly, přičemž 41 uprchlíků dostalo azyl na základě Ženevských konvencí. Deutsche Welle upozorňuje, že jedním z důvodů přezkoumání svazku jsou bezpečnostní otázky.

Obnoveny deportace do Afghánistánu

Německo v úterý obnovilo deportace odmítnutých žadatelů o azyl z Afghánistánu, když do Kábulu odlétlo letadlo s dvanácti z nich. Tím skončilo letní moratorium na deportace kvůli bezpečnostní situaci v zemi.

Na düsseldorfském letišti proti tomu protestovalo 180 lidí s hesly Afghánistán není bezpečný, Stop deportacím do Afghánistánu a Žádné deportace na smrt.

Berlín a Kábul se na deportacích odmítnutých žadatelů domluvily v říjnu 2016 a první odletěli z Německa v prosinci.

V červnu byly deportace pozastaveny po atentátu v centru Kábulu, kde exploze nálože ve fekálním voze zabila 150 lidí.

Afghánci jsou přitom třetí nejpočetnější skupinou žadatelů o azyl v Německu po Iráčanech a Syřanech. Letos jich bylo posláno zpět 261. Dalším cca deseti tisícům Afghánců v azylových centrech byl podle srpnových údajů azyl odepřen.

Otázka deportací je v SRN velmi citlivá, protože loni na berlínském vánočním trhu zaútočil s uneseným kamiónem Tunisan, jemuž byl azyl odmítnut.

Uprchlíci jsou i tématem voleb, sociální demokracie chce zastavit deportace do Afghánistánu.

Německo chce také řešit vysoký počet migrantů pomocí programu Strathilfe Plus, kdy žadatel o azyl, který se rozhodne vrátit do vlasti před uzavřením azylového řízení, dostane 1200 eur (31 tisíc korun).

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.