0

USA chtějí zahájit válku na Blízkém východě, prohlásil Chameneí

Vidělo: 1451 lidí

USA chtějí zahájit válku na Blízkém východě, přání „nepřátel“ vyhlásit Jeruzalém za hlavní město Izraele svědčí o jejich bezmocnosti, prohlásil duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí.

Mluvčí Bílého domu dříve oznámil, že Trump oznámí 6. prosince přenesení velvyslanectví USA v Izraeli z Tel Avivu od Jeruzaléma.

„Tyranem je dnes Amerika, sionistický režim a všichni jejich přisluhovači v regionu, kteří chtějí zahájit válku, což mají také v plánu USA", prohlásil Chameneí, jehož slova byla zveřejněna na jeho Telegramu.

Nejvyšší íránský představitel rovněž podotkl, že „prohlášení nepřáteli jejich přání vyhlásit Jeruzalém za hlavní město okupované Palestiny je vyvoláno jejich slabostí a bezmocností", a dodal, že Palestina bude svobodná.

„Mají spoutané ruce v palestinské otázce, a nemohou dosáhnout svých cílů", prohlásil Chameneí.


Izrael vyhlásil Jeruzalém za své „jediné a nedělitelné" hlavní město včetně jeho východních čtvrtí a historického centra, které byly před půl stoletím odebrány Jordánsku a později anektovány. Svět neuznává tuto anexi a pokládá status města za jeden z klíčových problémů blízkovýchodního konfliktu, který se má řešit na základě dohody s Palestinci, kteří činí nárok na východní část Jeruzaléma. V souvislosti s tím se nacházejí všechna zahraniční velvyslanectví v Tel Avivu.

Kongres USA schválil ještě v roce 1995 zákon o přenesení velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Avšak kvůli spornému statutu města a choulostivosti tohoto problému pro vztahy s arabsko-muslimským světem podepisují ročně všichni američtí prezidenti včetně Trumpa dokument, který odkládá plnění tohoto rozhodnutí.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.