0

Norsko neví, co si má počít s vrtulníky, na které čeká přes deset let

Vidělo: 1404 lidí

Uběhlo více než deset let, než norské námořnictvo dostalo první objednaný vrtulník NH90. Otázkou však je, zda o tuto posilu ještě někdo stojí.

V roce 2001 si Norsko objednalo 14 vrtulníků NH90, osm pro pobřežní stráž a šest pro fregaty námořnictva. Celá zakázka stála v přepočtu přes 18 miliard korun. Deník Aftenposten již tuto objednávku nazval „noční můrou", neboť první vrtulník mělo námořnictvo získat již v roce 2006. Pobřežní stráž byla o něco šťastnější a obdržela první stroj v roce 2009. Nicméně ho stále nemůže zařadit do služby. Ukázalo se totiž, že stroj nesplňuje předepsané požadavky.

Aby potupa byla ještě větší, tyto vrtulníky jsou mnohem dražší, než nabízela konkurence. Zatímco jedna letová hodina NH90 stojí v přepočtu 470 tisíc korun, v případě vrtulníku Sikorsky Seahawk to je necelých 90 tisíc korun.

 

V Norsku nyní zvažují, zda budou čekat, až jim konečně dorazí další objednané vrtulníky, a mezitím si pronajmou jiné, a nebo rovnou zruší celou dohodu. Bez těchto vrtulníků však pobřežní stráž nemůže efektivně vykonávat dohled nad rybařením a námořnictvo nebude mít dostatek protiponorkových strojů.

NH 90 je střední, dvoumotorový, víceúčelový vojenský vrtulník, který má splňovat požadavky Severoatlantické aliance na vývoj vrtulníků, jež by měly být schopny plnit operace na souši i na moři. Stroj může letět maximální rychlostí 300 km/h a unese 16 osob. Ve vzduchu může zůstat něco přes čtyři hodiny.

 

Výrobcem je korporace NHIndustries, což je společný podnik společností Airbus Helicopters, Leonardo (dříve AgustaWestland) a Fokker Aerostructures.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.