0

Švédsko je líhní džihádistů kvůli strachu politiků z obvinění z rasismu

Vidělo: 1370 lidí

Bylo zjištěno spojení mezi pachateli teroristických činů na území Evropy a Švédskem. Verbování džihádistů v této severské zemi začalo být možné díky politikům, kteří se bojí o problému hovořit kvůli tomu, že by mohli být označeni za rasisty, říká expert Peder Hyllengren ze Švédské obranné koleje.

Zatímco Švédsko ve srovnání s jinými evropskými zeměmi bylo více méně terorismu ušetřeno, fungovalo jako základna pro rekrutování extrémistů, kteří se účastnili nebo byli podezřelí z terorismu, řekl Peder Hyllengren ze Švédské obranné koleje (Swedish Defense College) pro SVT.

Podle jeho slov Švédsko „vyčnívá" ve smyslu doma vytvořených džihádistů působících v mezinárodních teroristických sítích. Švédsko s přibližně 10 miliony obyvatel vyprodukovalo 300 džihádistů, což znamená, že v poměru na počet obyvatel je na druhé příčce. Navíc stovky Švédů si vytvořily kontakt s džihádisty z jiných zemí a vstoupily do různých teroristických organizací, které vykonaly útoky po Evropě.

Hyllengren prohlásil, že zapojení do islamistického terorismu nyní nový fenomén, jelikož Švédsko efektivně fungovalo jako dodavatel extrémismu po desítky let. Lidé z této severské země byli rekrutováni, aby bojovali v konfliktních zónách jako je Somálsko, Pákistán a Afghánistán.

Expert říká, že aktivismus, který se odehrával vůči bezpečnostním expertům a těm, kteří se snažili o problému hovořit, efektivně zabránil o situaci jednat.

„Riskujete, že budete označen za rasistu jako v žádné jiné evropské zemi. Tato otázka nebyla kontroverzní, na rozdíl od důležitosti bojovat s nacismem a pravicovým extrémismem. Ve Švédsku to ale trvalo dlouho, než jsme mohli jednat o džihádismu stejně jako jsme dlouho hovořili o nacismu," uzavřel Hyllengren.

Díky tomu, řekl Hyllengren, se Švédsko mohlo stát „centrálou džihádu", protože verbíři mohli konat relativně v klidu, „což nebylo nikde v Evropě k vidění".

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.