0

Lotyšsko chce přimět Gazprom k prodeji podílu v místních aktivech

Vidělo: 1428 lidí

Lotyšsko hledá způsob, jak přimět Gazprom ke splnění podmínek Třetího energetického balíku EU a ke zrušení účasti v místních plynárenských společnostech prodejem 34,1 % akcií lotyšské plynárenské dopravní společnosti Conexus Baltic Grid, píše list Kommersant.

Podle informovaného zdroje listu přišel Gazprom o hlasovací právo a možnost spravování svého balíku v Conexus Baltic Grid v souvislosti s lotyšskou legislativou, podle které měl do 1. ledna zrušit účast na kapitálu plynařských dopravních aktivů.

Riga liberalizuje od roku 2016 trh s plynem v rámci Třetího energetického balíku EU, což předpokládá rozdělení plynárenských společností podle druhů činnosti (těžba, doprava a prodej), píše list. Monopolní dodavatel plynu Latvijas Gaze, ve kterém byl Gazprom jedním z největších akcionářů s 34,1 %, byl rozdělen a ruská společnost získala analogický balík v Conexus. Dalšími majiteli jsou: Augstsprieguma tikls (34,36 %) a Marguerite Fund (29,1 %).

Zdroj novin podotkl, že se situace s nevystoupením Gazpromu z Conexus zhoršuje a lotyšská vláda chystá tvrdá opatření.

Samotný Gazprom, jak vysvětlili listu zdroje z daného trhu, nic nenamítá proti vystoupení (prodat akcie Latvijas Gaze není společnost povinná), ale čeká na lepší návrh. Podnikatel Indrek Rachumaa byl například ochoten zaplatit 130 milionů eur, také mezinárodní trader Vitol nabídl 75 milionů eur. Další uchazeč nabídl Gazpromu za podíly v Latvijas Gaze a Conexus „tržní cenu s dvacetiprocentní prémií", ale ani na to monopol nereagoval, píše Kommersant.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.