0

Japonci postaví dřevěný mrakodrap. Proč?

Vidělo: 1399 lidí

Ukončení výstavby stavební společnost plánuje v roce 2041, chce takovým způsobem oslavit jubileum 350 let.

Pouze 10 % konstrukce budovy bude ze železa a betonu, všechno ostatní bude ze dřeva. Uvnitř bude osm tisíc bytů, kde na balkonech porostou živé stromy a keře.

Konstrukce bude zesílena systémem trubkovitých podpěr a diagonálních trámů. V podmínkách stálých japonských zemětřesení je elastičnost dřeva jako materiálu dokonce lepší než kov a sklo, poznamenali v architektonické kanceláři.

Cena této budovy bude činit asi 5,6 miliard dolarů. Je to dvakrát více než „normální" mrakodrap stejné velikosti. Manažeři však trvají na tom, že cena může být značně snížena, protože využití dřeva při takových stavbách je velmi mladá technologie. Jejím rozvojem se procesy musí optimalizovat.

Myšlenka dřevěného mrakodrapu není v Japonsku nová. Od roku 2010 platí zákon, který ve stavitelství budov s více než třemi patry zavazuje k využívání dřeva. Navíc patrové dřevěné domy existují i v jiných státech. Například v Minneapolisu a Vancouveru jsou dřevěné budovy, nejvyšší však má pouze 53 metrů.

Autoři projektu se pyšní „záporným znečištěním" při stavbě budově. Výroba betonu přináší 8 % z celkového vypouštěného uhlíku do atmosféry, výroba ocele 5 %. Lesy naopak požírají uhlík, takovým způsobem bude zlepšena ekologická situace.

Nehledě na lživé přesvědčení, že Japonsko je silně industrializovaná země, lesy zaujímají dvě třetiny japonských ostrovů a Japonsko zaujímá jedno z prvních míst v počtu stromů na jednoho občana.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.