0

Evropa vyčerpá dolary, protože USA nutí společnosti, aby vracely peníze domů

Vidělo: 1629 lidí

Evropský mezibankovní trh prochází největším nedostatkem amerických dolarů za posledních devět let. Podle analytiků může za tímto největším deficitem od dob finanční krize stát daňová reforma USA.

Dolarové úvěry se v posledních šesti měsících téměř zdvojnásobily. V listopadu dosáhla úroková sazba 1,38 % za půjčení dolarů. Měsíční sazba se zvýšila na 1,82 % oproti 0,15 % v roce 2015.

Daňová reforma, kterou v současné době provádí vláda USA, by mohla údajně ovlivnit dolarovou likviditu po celém světě. Cílem opatření je podpořit americké korporace tak, aby vykoupily téměř 2 biliony dolarů ze zahraničních účtů zpátky domů.

Evropští věřitelé mají podle průzkumu banky Raiffeisen bank problémy s likviditou amerických dolarů. Analytici zdůrazňují, že americká měna se vrací zpět domů a způsobuje tak deficit.

Podle McKinnona právě zpřísnění americké měnové politiky spolu s prudkým nárůstem základní sazby způsobilo tuto situaci. Amerika snižuje rovnováhu a tím také snižuje dolarovou likviditu v systému narušeném po finanční krizi.

Ve výsledku je na trhu stále méně dostupných dolarů a měnová konkurence se nevyhnutelně zvyšuje, řekl Jerome Schneider (výkonný ředitel společnosti Pacific Investment Management Company).

Globální tempo růstu měnových zásob se celkově od roku 2007 snížilo na minimální úroveň, říká McKinnon. Podle údajů sestavených společností Money Moves Markets se tato míra v Číně zpomalila z 10 % v roce 2016 na současných 2 %, zatímco v Japonsku se snížila ze 6 % na 2 %.

V USA se měnová nabídka snižuje, zatímco obrovský státní dluh vytváří silnou potřebu hotovosti.

Analytici tvrdí, že omezená dostupnost dolarů může vyvolat novou krizi likvidity, po které může následovat systémová finanční krize a globální hospodářský pokles.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.