0

Konec amerického dolaru? Čína zahajuje petro-juan, aby se postavila převaze dolaru

Vidělo: 1559 lidí

Dlouho očekávané zásobování surové ropy podložené juanem bylo zahájeno v Šanghaji. Čína je největším světovým spotřebitelem ropy, který se zaměřuje na konkurenční ukazatele Brentu a WTI, stejně jako na americkou měnu.

Obchodování s novými smlouvami týkající se obchodu s ropou začalo v září na Šanghajské mezinárodní energetické burze ve výši 440,20 juanů (69,70 dolarů) za barel, informuje čínský deník South China Morning Post. Doposud bylo prodáno a zakoupeno zhruba 18 540 položek.

Dlouho očekávaný krok vyvolal nárůst celosvětových cen ropy a Brent Crude vzrostl poprvé od roku 2015 na 71 dolarů za barel. Americký hrubý ukazatel West Texas Intermediate (WTI) dosáhl nejvyšší úrovně za tři roky cenou 66,55 dolarů za barel z předešlých 65,53 dolarů.

Současně je spuštění petro-juanu považováno za úder po americkém dolaru, který v posledních měsících oslabuje. Americký dolar je převládající měnou ve smlouvách s ropou. V pondělí dolar poklesl na 16měsíční minimum oproti japonskému jenu, ale zůstal stabilní oproti šesti hlavním měnám.

Čínské úřady údajně urychlily toto spuštění v důsledku růstu dovozu surového zboží. V loňském roce země překonala USA a stala se světovým dovozcem ropy číslo jedna. Smlouvy tedy mohou nejen pomáhat získat určitou kontrolu nad cenami, ale také mohou podpořit používání čínské měny v rámci celosvětového obchodu.

Dolar se oslabí, jakmile k němu ostatní země budou mít věrohodnou alternativu, řekla to rt.com Ann Leeová, pomocná profesorka ekonomie a financí na univerzitě v New Yorku a autorka knihy „Co se můžou učit USA od Číny".

„Je to spíše o změně hráčů pro USA. Jakmile ostatní země budou mít věrohodnou alternativu k americkému dolaru, mohou vyměnit dolary a přejít na juan, který může vyvolat dolarovou krizi," řekla Leeová.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.