0

Čína vyzvala členské země WTO, aby se postavily proti hospodářské politice USA

Vidělo: 1560 lidí

Peking vyzval všechny členské země Světové obchodní organizace, aby se postavily proti obchodnímu protekcionismu Washingtonu. Prohlásil to stálý zástupce Číny při WTO Čang Sian-čeng.

Podle jeho slov „akce USA vážně podkopaly základ WTO a bezprecedentně ohrožují mnohastranný obchodní systém".

Čína podnikne stejná protiopatření jako odpověď na rozhodnutí USA, dodal.

„Jsou to nezbytná opatření pro reagování na mimořádnou situaci a oprávněné akce pro potlačení obchodního ochranářství," řekl v závěru Čang Sian-čeng.

„Obchodní válka"

Koncem března podepsal prezident USA Donald Trump memorandum „O boji s hospodářskou agresí ČLR", které umožňuje zavádět omezení vůči čínským výrobkům. Podle jeho slov bude tato iniciativa Peking stát asi 60 miliard USD.

Trump přitom podotkl, že nová dovozní cla jsou nezbytná pro „ochranu národní bezpečnosti". Upozornil také na skutečnost, že obchodní schodek USA ve výměně zboží s ČLR činil v roce 2017 rekordních 375 miliard dolarů.

V souladu s prezidentovým výnosem z 23. března platí dovozní clo na ocel ve výši 25 procent a na hliník ve výši 10 procent.

Vicepremiér Státní rady ČLR Liu He prohlásil, že Spojené státy „porušují pravidla mezinárodního obchodu, což poškozuje zájmy Číny a neprospívá to ani USA a celému světu".

V důsledku toho zavedla Čína od 1. dubna kvůli ochraně svých zájmů a kompenzaci škod cla na 128 druhů amerického zboží. Na 120 druhů zboží včetně ovoce bude clo činit 15 procent a na osm včetně vepřového masa 25 procent.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.