0

EU nehodlá splnit požadavek USA ohledně jaderné dohody s Íránem

Vidělo: 1458 lidí

Evropa nechce změnit nebo doplnit jadernou dohodu s Íránem, oznámil agentuře Sputnik ve Washingtonu vysoký evropský diplomat.

USA a „evropská trojka" — Velká Británie, Francie a Německo, mají jednání v rámci pracovní skupiny pro Írán, jež byla nedávno sestavena. V lednu pohrozil americký prezident Donald Trump, že odstoupí od jaderné dohody, nedokážou-li evropské státy „napravit její hrozné nedostatky".

„Neprojednáváme dodatečnou dohodu, ale otázky přesahující rámec Společného všeobsáhlého akčního plánu," zdůraznil spolubesedník agentury.

Diplomat přitom nevyloučil možnost budoucího přijetí nové dohody, která by obsahovala také některé body stávající.

V pasáži o jednáních s Američany dodal, že „zatím je brzy mluvit, co z toho vzejde".

Ministerstvo zahraničí USA dříve nazvalo pracovní skupinu „poslední šancí" na zachování dohody. Odmítnou-li evropští spojenci spolupráci s Washingtonem na dohodě s Íránem, nebudou USA prodlužovat dobu neuplatnění sankcí proti Teheránu.
Na americkém ministerstvu zahraničí zdůraznili, že „přijme-li prezident kdykoli rozhodnutí, že dohoda není splnitelná, USA z ní okamžitě vystoupí".

Írán a „šestka" mezinárodních vyjednavačů (Rusko, USA, Velká Británie, Čína, Francie, Německo) dosáhla 14. července 2015 historické dohody o urovnání mnohaletého problému íránského jaderného programu: byl přijat Společný všeobsáhlý akční plán, podle kterého byly zrušeny ekonomické a finanční sankce zavedené dříve Radou bezpečností OSN, USA a EU.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.