0

Devět zemí EU podpořilo projekt expedičního sboru, uvedl zdroj

Vidělo: 1660 lidí

Devět členských států Evropské unie podpořily iniciativu Francie o vytvoření evropského expedičního sboru, jehož zapojení do řešení krizových situací v zahraničí nevyžaduje souhlas všech partnerů EU, ale pouze států zapojených do projektu, řekl Sputniku diplomatický zdroj v Bruselu.

Podle něj byla tato otázka prodiskutována na závěru setkání ministrů obrany 28 zemí EU v sobotu v Sofii.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který mluvil v září 2017 před studenty Univerzity Sorbonna, vyzval k vytvoření společných evropských sil rychlé reakce do roku 2021.

„V situaci, kdy se nepoužívají bojové skupiny EU z geopolitických či rozpočtových důvodů, byla nabídka Francie podpořena Německem, Velkou Británií, Itálií, Nizozemskem, Španělskem, Belgií, Dánskem, Portugalskem a Estonskem," uvedl zdroj.

Podle jeho slov jde o vytvoření „generální expediční síly z několika tisíc vojáků". „Je zřejmé, že projekt vyvolává obavy USA, protože je plný odlivu finančních prostředků z NATO," řekl diplomat.

V režimu operační připravenosti jsou v současné době jedna nebo dvě nadnárodní bojové skupiny.

Jak dříve uvedla hlava diplomacie EU Federica Mogheriniová, doteď se bojové skupiny nezúčastnily provádění evropské bezpečnostní a obranné politiky kvůli nedostatku politické vůle. Nicméně, podle Mogheriniové, Evropská unie v letošním roce může poprvé využít své vlastní síly rychlé reakce v jednom z krizových regionů.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.