0

V USA a Číně vyvinuli podprahovou reklamu pro hlasové asistenty chytrých telefonů

Vidělo: 1499 lidí

Vědci zjistili, že se elektronickým hlasovým asistentům Siri, Alexa a Google Assistant dá poslat tajný povel, kterého si majitel telefonu nevšimne, píše The New York Times.

Tým studentů z Kalifornské univerzity v Berkeley uveřejnil v květnu článek, ve kterém se praví, že se naučili posílat povely přímo do hudebních nahrávek nebo mluveného textu. „Dokud člověk slyší, jak někdo mluví, nebo jak hraje orchestr, dokáže chytrý reproduktor Echo od Amazon uslyšet instrukci a dodat něco do vašeho lístku s nákupem," praví se v článku.

„Chtěli jsme se podívat, jestli to dokážeme ještě víc skrýt," sdělil jeden z autorů vynálezu, Nicholas Carlini, který je zaměstnán ve sféře počítačové bezpečnosti. Řekl, že tato technologie zůstává zatím v laboratoři, ale okamžik, kdy ji začnou používat podvodníci, je pouhá otázka času.

List píše, že v podobných zvukových útocích používají zvláštnosti rozpoznávání řeči člověkem a strojem. Systémy rozpoznávání řeči přemění každý zvuk v písmeno, ze kterých sestaví slova a věty.

„Vědci trochu změnili zvukové soubory a dokázali odstranit jeden zvuk…. a nahradit ho jiným, který by byl dešifrován strojem jinak a prakticky nevnímán lidským uchem," píše autor článku.

List připomíná, že se společnosti snaží zajistit bezpečnost svých hlasových asistentů snížením vnímavosti vůči zvukovým povelům a s použitím technologie rozpoznávání hlasu majitele přístroje. Nicméně mnozí zatím nechávají své chytré telefony nezablokované, podobné systémy se totiž dají oklamat.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.