0

Luzar: Nebudeme se před světem stydět za to, že máme špičkové chemiky

Vidělo: 1520 lidí

Liberální opozice chtěla v Poslanecké sněmovně schválit usnesení o tom, že se v Česku nervový plyn novičok nevyráběl ani neskladoval. Sputník ví, proč to nevyšlo.

Zase ten novičok. A zase Česko. Českou politikou stále hýbe kauza otravy nervově paralytickou látkou agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Je jedno kdo jed vyrobil — české tajné služby říkají, že ČR ne. Z novička se stal nástroj politického boje. Liberální politici jím chtějí vyřadit ze hry nekompromisního a občas provokativně prostořekého prezidenta Miloše Zemana

Na programu úterního zasedání Poslanecké sněmovny měl být bod aféry okolo jedu novičok v Česku v reakci na výroky prezidenta Miloše Zemana. Předseda občanských demokratů Petr Fiala tím chtěl docílit, aby Sněmovna přijala usnesení o tom, že se v Česku nervový plyn nevyráběl ani neskladoval. Na to nedošlo. Z podnětu komunistického poslance Lea Luzara poslanci odhlasovali stažení bodu.

Proti pitvání se v kauze novičok hlasovala taktická koalice z poslanců hnutí ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury. I když Česko ani po sedmi měsících nemá vládu, přesto je sněmovna schopna rozumně rozhodovat.

Proč se poslanec Luzar rozhodl zamezit jednání o novičku a s ním souvisejících výrocích prezidenta Zemana na půdě Poslanecké sněmovně? Sputnik to ví.

„Tento návrh, který jsem pronesl na plénu, jsem odůvodnil tím, že většina občanů je dle našeho mínění s jednáním a odpovědí pana prezidenta v této věci spokojena. Některé strany se však neustále snaží prezidenta dehonestovat, nebo jej dokonce pohnat k jakési zodpovědnosti. Tím pravým důvodem k tomuto jednání je podle mého mínění fakt, že jsou uraženi tím, že v prezidentských volbách nevyhrál jejich kandidát. Tento svůj záměr, nepodílet se na pokračujícím organizovaném honu, jsme avizovali již mnohokrát," říká komunistický poslanec v komentáři.

Luzar tvrdí, že liberální opozice na výsledek hlasování reagovala hystericky. Současně využila situaci k útoku na na vznikající koalici mezi ČSSD a hnutím ANO a snažila se sociální demokraty nabádat k tomu, aby zvážili své konání. Jinými slovy, podrývá snahy na vznik regulérní vlády.

„A protože opozice se samozřejmě nevzdá, budeme očekávat svolání mimořádné schůze k tomuto problému. A čas nám a panu prezidentovi dává za pravdu. Postupně jsou zveřejňovány utajované informace a dnes se již dozvídáme, jak v 90. letech minulého století tajná služba Německa disponovala vzorky novičoku a předala je spojencům. A pseudo argumenty, že mikrosyntéza není výroba, jsou lež. Úmluva o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a jejich zničení hovoří jasně: výrobou chemické látky se rozumí její tvorba chemickou reakcí. Bez jakýchkoli "mikro, nano, piko".

A také se samozřejmě nejedná o porušení Úmluvy, kde je povoleno mimo jiné vyrábět tyto látky pro účely ochrany proti toxickým chemickým látkám a proti chemickým zbraním. Nebudeme se přeci před světem stydět za to, že máme špičkové chemiky," uvádí místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.