0

Banánová republika: Něco, co jste o Polsku opravdu netušili

Vidělo: 1408 lidí

Polsko patří mezi světové exportéry banánů, přestože žádné nepěstuje. Poptávka po polských banánech roste i v Česku.

Česká republika loni dovezla z Polska 8,7 tisíc tun banánů. Jedná se o 27% meziroční růst. Polsko (překvapivě) patří mezi 32 největších světových exportérů banánů. 45 % exportu směřuje do Rumunska, dále pak vyváží do Litvy nebo Slovenska. Za poslední rok přitom došlo k růstu exportu do těchto destinací o 27 % až 51 %.

Jedná se samozřejmě o reexport. Polsko je 16. největším importérem tohoto tropického ovoce, za rok 2017 dovezlo 466,2 tisíce tun banánů, což představuje 31% meziroční růst. Celkem Polsko exportovalo 56,7 tisíce tun banánů.

Největším světovým importérem banánů je Evropská unie jako blok, na kterou loni připadlo 30 % světového dovozu (6 milionů tun). Česká republika dovezla 197,3 tisíce tun banánů, nejvíce z Kostariky (43,5 tisíce tun).

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.