0

Trump nepodpořil závěrečné komuniké ze summitu G7

Vidělo: 1572 lidí

Americký prezident Donald Trump dnes odvolal svou podporu závěrečného prohlášení ze summitu G7 v Kanadě. Trump, který schůzku předčasně opustil kvůli jednání s Kim Čong-unem, to napsal na svém Twitteru. Veškerou vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho „falešná prohlášení“ na tiskové konferenci, jež se konala po odjezdu Trumpa.

Dvoudenní summit G7 potvrdil zásadní rozkol mezi mocnostmi, který je zapříčiněn americkým clem na dovoz oceli a hliníku ze spojeneckých zemí. Trudeau však po jednání oznámil, že závěrečné prohlášení podepsalo všech sedm členských zemí.

 

Trump ze schůzky odjel dříve, a nakonec vyzval představitele Spojených států, aby společné komuniké neschválili.

Amerického prezidenta zřejmě naštvaly výroky Trudeaua, který na tiskové konferenci prohlásil, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet. Podle Trumpa to bylo nečestné a slabbošské.

„Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské. Naše cla jsou reakcí na jeho clo na mléko ve výši 270 procent!" napsal na Twitteru Trump.

Trudeauův mluvčí v reakci uvedl, že výroky kanadského premiéra na tiskové konferenci se nelišily od toho, jak mluvil na summitu. „Premiér nepronesl nic, co by neřekl už dříve, ať už veřejně nebo při soukromém rozhovoru s prezidentem Trumpem," uvedl mluvčí.

 

Do G7 patří USA, Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo, Británie a také Evropská unie. Právě EU oznámila, že se prohlášení ze summitu bude držet nehledě na to, že od něj Trump odstoupil.

"Držíme se komuniké, které schválili všichni účastníci," uvedl mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Země G7 v komuniké konstatují, že budou usilovat o snížení celních bariér a netarifních překážek a dotací. Prohlášení také vyzývá k tomu, aby ještě v tomto roce byla zahájena jednání o účinnějších pravidlech, která by byla zacílena proti průmyslovým subvencím vedoucím k narušení trhu. V prohlášení je také zdůrazněno, že je potřeba se vyhnout přebytkům v sektorech jako je výroba hliníku a vyspělé technologie.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.