0

Polský premiér vidí v konfliktu EU a USA „skvělou možnost“ vystoupit jako integrátor

Vidělo: 1400 lidí

Ve výsledku neúspěšného summitu G7 má Polsko unikátní možnost se stát velkým integrátorem, který stmelí rozpadající se transatlantické vztahy mezi USA a EU, domnívá se polský premiér Mateusz Morawiecki.

Po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa nepodpořit závěrečné komuniké ze summitu G7 a ustanovit tarify na evropskou a kanadskou ocel a hliník, začaly být evropské protějšky Trumpa znepokojeny. Německá kancléřka Angela Merkelová to popsala jako zklamání.

„Možná si všichni všimli, že cesty Evropské unie a Spojených států se staly značně rozcházet," prohlásil Morawiecki pro list Gazeta Polska, když komentoval napětí na nedávném summitu G7 v Québecu.

Polsko, které se už dlouho snaží vyhrát body u Washingtonu, se navrhlo jako „integrátor mezi těmito dvěma partnery". Podle Morawieckiho je pro Polsko nejvyšší čas, aby „vytvořilo pozici základního kamenu". Varšava ovšem riskuje ocitnout se v „nepohodlné situaci stálých manévrů" mezi Bruselem a Washingtonem.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.