0

Daily Mail: USA zastaví financování ISS a prohrají kosmický závod s Ruskem a Čínou

Vidělo: 1830 lidí

Podle bývalého kongresmana Boba Barra, pokud USA zastaví financování Mezinárodní vesmírové stanici (ISS), prohrají kosmický závod s Ruskem a Čínou. Informuje o tom Daily Mail.

Barr zdůrazňuje, že tento krok nastolí konec americké nadvládě ve vesmíru, která trvá od roku 1969, kdy se astronaut Neil Armstrong stal prvním člověkem na Měsíci.

Podle mínění politika se v posledních letech financování ISS zmenšuje. Dnes za program vesmírné stanice USA utrácejí jen „drobnou část" rozpočtu. Daily Mail uvádí, že používání ISS stojí NASA asi 3 miliardy dolarů ročně.

Bývalý kongresman zdůrazňuje, že kvůli rozpočtovým škrtům a neúspěchu ve vypracování alternativy programu Space Shuttle „jedinou možností, jak se američtí astronauti můžou dostat na ISS, je zaplatit Rusku asi 75 milionů dolarů za člověka, aby dorazil kosmickým taxíkem Sojuz".

„Dokonce i tento program, který je závislý na dobré vůli Ruska ohledně vykonání svých závazků, přestane existovat v příštím roce," cituje list Barra.

Politik se domnívá, že to nejen negativně zapůsobí na vědeckou a národní bezpečnost USA, ale také dovolí Rusku a Číně se stát lídry ve vesmíru.

Zastavení státního financování Mezinárodní vesmírové stanice k roku 2025 Barr považuje za „nejvyšší hloupost ve sféře vědy a národní bezpečnosti". Bývalý kongresman tvrdí, že „Rusko a Čína jsou připraveny převzít iniciativu v pokračování prací na palubě ISS a za jejími hranicemi.

List Daily Mail připomněl, že informace o tom, že americká vláda chystá zastavit financování ISS po roce 2024, se objevily letos v únoru.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.