0

Trump oznámil, že uvaluje 25% cla na import z Číny v hodnotě 50 miliard dolarů

Vidělo: 1498 lidí

Americký prezident Donald Trump oznámil, že nová cla uvalená na čínské zboží se dotknou „průmyslově významných technologií“. Má se jednat o odvetu na údajnou krádež amerického duševního vlastnictví.

„Vzhledem k čínské krádeži duševního vlastnictví a technologií a jejím neférovým obchodním praktikám Spojené státy zavedou 25% cla na import čínského zboží v hodnotě 50 miliard dolarů, který zahrnuje průmyslově významné technologie," prohlásil dnes Trump.

Americký prezident varoval, že Washington zavede další protiopatření, pokud Peking přijde s odvetou.

„Pokud Čína zavede odvetná opatření, například nová cla na americké zboží, služby nebo zemědělské produkty," administrativa uvalí nová cla, pohrozil šéf Bílého domu.

Trump vysvětlil své rozhodnutí „neférovými obchodními vztahy" mezi oběma zeměmi.

„Velmi si cením přátelství se Si Ťin-pchingem a našich vztahů s Čínou. Nicméně obchod mezi našimi zeměmi nebyl férový, a to po velmi dlouhou dobu. Čína například velmi dlouho podnikala neférové kroky spojené s pořizováním amerického duševního vlastnictví a technologií," sdělil americký prezident.

V Pekingu zase slíbili odpověď na nová obchodní omezení.

„Hned přijmeme opatření, abychom zavedli symetrická co do objemu a intenzity cla," praví se v prohlášení ministra obchodu ČLR.

Washington začne uplatňovat 25% cla na čínské zboží v hodnotě 34 miliard dolarů počínaje 6. červencem a podnikne kroky, aby uvalil cla na dalších 284 položek dovozu. Nejdříve se bude jednat o seznam z 818 položek v hodnotě 34 miliard dolarů a poté přibudou o další produkty, které těžily z čínské průmyslové politiky včetně programu „Made in China 2025", který podporuje technologický rozvoj.

Americký prezident poprvé zmínil uvalení sankcí v březnu a od té doby vyhrožoval jejich zavedením. Obchodní delegace obou zemí o tomto problému vyjednávaly a vypadalo to, že v květnu učinily pokrok, když Peking souhlasil se snížením cel na americká auta a Washington slíbil podpořit spolčenost ZTE, kterou se dotkly americké sankce.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.