0

Turecko zavádí proti USA odvetné clo

Vidělo: 1522 lidí

Ankara zavádí od čtvrtka clo proti Washingtonu na 22 druhů amerického zboží v celkové částce 300 milionů dolarů v reakci na americké dovozní clo na ocel a hliník, prohlásil turecký ministr ekonomiky Nihat Zeybekci.

USA, které odůvodnily tento krok ochranou národní bezpečnosti, zavedly v březnu clo na dovoz oceli ve výši 25 % a hliníku 10 %. Nabývá platnosti vůči státům EU a řadě dalších od června. Prakticky všechny státy, jejichž výrobci mají platit nové clo, prohlásily, že chystají odvetná opatření, což vzbudilo obavy ohledně rozpoutání „obchodní války".

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu předtím prohlásil, že Ankara je připravena na odvetná opatření vůči USA. Turecko je na osmém místě na světě ve výrobě oceli a na šestém podle vývozu do USA.

„USA zavedly dodatečné clo na ocel a hliník. Vyvážíme do USA ocel za 1,18 miliardy dolarů a dovážíme z této země zboží za 1,3 miliardy. Snažili jsme se vyřešit tento problém na jednáních, což se ale nepovedlo. Hodlají brát dodatečné clo ve výši 260 milionů dolarů. Také jsme začali jednat a zavedli dodatečné clo na 22 druhů amerického zboží v částce 300 milionů dolarů. Nabývá platnosti ode dneška," řekl Zeybekci v éteru televize NTV.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.