0

Kdo jako první zahájí válku – Čína nebo USA? Peking ustupuje

Vidělo: 1540 lidí

Čína popírá, že jako první uvalí cla na americké zboží v hodnotě 34 miliard amerických dolarů. Informoval o tom britský deník The Guardian.

O něco dříve však agentura Reuters uvedla, že Čína plánuje 6. července zavést výše zmíněné tarify. Toto rozhodnutí asijské velmoci přišlo v návaznosti na krok USA, které hodlají rovněž 6. července zavést dovozní cla na čínské zboží v hodnotě 34 miliard dolarů.

Přitom 12hodinový časový rozdíl dává čínskému státu pomyslnou přednost. Může tak v tomto rostoucím obchodním sporu udeřit jako první, i když jde pro něj o reciproční opatření.

Čínské ministerstvo financí ale ve středu vydalo prohlášení, v němž uvedlo, že celní tarify nebude ukládat jako první.

„Postoj čínské vlády byl vysloven už nespočetněkrát. Rozhodně neuděláme první krok a nebudeme zavádět tarifní opatření dříve, než tak učiní Spojené státy."

Existovala zde naděje, že USA a Čína by mohly od takové opatření ustoupit, ale ani jedna ze stran se nestáhla. Ekonomové varují, že tarify poškodí hospodářský růst a lidé mohou přijít o práci. Následně by pak situace mohla vyústit v úplnou obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Ve středu čínský burzovní trh prudce klesl, jelikož se obchodníci obávají vzrůstajícího obchodního sporu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.