0

Po letech bez války čínská armáda trpí „chorobou míru“, hlásá čínský vládní deník

Vidělo: 1473 lidí

Oficiální noviny čínské armády otiskly článek, ve kterém varovaly, že čínské ozbrojené síly sužuje korupce, jež je příznakem „choroby míru“. Po téměř čtyřech dekádách bez války čínské ozbrojené síly potřebují zvýšit svou bojovou připravenost.

Naposledy čínská lidová osvobozenecká armáda válčila proti Vietnamu v roce 1979. Nedostatek bojových zkušeností vyvolal „chorobu míru", která prolezla každý kout v největší armádě na světě.

Kvůli obavám z nedostatku bojových zkušeností čínských důstojníků prezident Si Ťin-pching nařídil zvýšit počet cvičení a bojovou připravenost. Nicméně velký počet armádních velitelů falšuje statistiky o provedených cvičeních.

Tato praxe byla natolik rozšířená, že od loňského listopadu ústřední vojenská komise posílá disciplinární důstojníky, které mají dohlížet na vojenská cvičení na pěti velitelstvích, uvádí deník South China Morning Post (SCMP).

„Choroba míru je společným symptomem u naší armády po řadu desetiletí," píše editorial, ze kterého cituje SCMP. „Pokud se nesebereme a nevymýtíme toto zlo, zaplatíme velkou cenu v případě války. Válku zastavíme, pouze pokud jsme schopni bojovat," varuje.

Si Ťin-pching chce během tří desetiletí transformovat čínskou armádu na jednu z nejbojeschopnějších na světě. V posledních letech Peking ukazuje své svaly na sporném území v Jihočínském moři a posílá své námořnictvo i na zahraniční mise. V Džibutsku čínská armáda vybudovala svou první námořní základnu za hranicemi své země.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.