0

Švédský zubař přišel o práci, když odhalil podvod uprchlíků

Vidělo: 1407 lidí

Švédský zubní lékař přišel o práci a byl úřady finančně zruinován poté, co nahlásil, že 80 % jeho „dětských“ pacientů z řad uprchlíků jsou dospělé osoby.

Televize RT přinesla rozhovor se zubařem Berntem Herlitzem (56) ze švédského ostrova Gotland. Ten před dvěma lety analyzoval chrup „dětí bez doprovodu", jež přišly v největší uprchlické krizi v Evropě od konce 2. světové války. Zjistil, že v 80 % případů jeho dětští pacienti měli zcela vyvinuté zuby moudrosti. To zcela dokazuje, že tito lidé museli být dospělými.

„Pokud máte rentgen, tak snadno zjistíte, zda je člověk plnoletý, nebo ne. 80 % z nich bylo plnoletých," řekl Herlitz v rozhovoru s RT.

Zubař na to upozornil imigrační úřady, kde mu poradili, aby o tom napsal zprávu. To se však nelíbilo jeho zaměstnavateli, který ho propustil s odůvodněním, že porušil lékařské tajemství.

Lékař však zažaloval jeho bývalého zaměstnavatele a vyhrál odškodné.

„Vyhodili mě za to, že jsem postupoval podle instrukcí, které mi dala paní z imigračního úřadu. Napsal jsem jim email, že mohu potvrdit, že těmto lidem je přes 18 let," uvedl.

Nicméně z rozsudku se dlouho neradoval. Gotlandské úřady se odvolaly k nejvyššímu pracovnímu soudu a najaly si jednoho z nejlepších právníků ve Švédsku, aby, jak říká, ho zničily. 4. července prohrál soudní spor a byla mu uložena pokuta ve výši 475 000 švédských korun (přes 1,2 milionu českých korun). Toto rozhodnutí, jak říká, jeho rodinu ekonomicky zruinovalo.

Rozhodl se, že na internetu zorganizuje sbírku, která mu má pomoci vyplatit jeho pokutu, během několika dní od nelhostejných občanů vybral již polovinu částky.

Herlitz je stále přesvědčen, že učinil správnou věc, když informoval úřady. „Neměli by lhát, když přijdou do Švédska," cituje jeho slova RT.

Mnoho uprchlíků, kteří dorazí do Evropy, lžou o svém věku. Podle zprávy německých úřadů, která se v roce 2017 dostala do médií, ve 43 % případů uprchlíci, kteří tvrdí, že jsou děti, jsou ve skutečnosti dospělí. V Dánsku se jedná dokonce o 74 % případů.

Mnozí uprchlíci podvádějí kvůli tomu, že nezletilé osoby dostávají více sociálních dávek a nejsou tak přísně trestány, pokud spáchaly zločin.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.