0

Indii mohl zasáhnout americký virus tarifové války

Vidělo: 1427 lidí

Indie se chystá uložit vysoké tarify na dovoz slunečních baterií z Číny. Uvádějí to indická média. Odborník z pekingské Národní univerzity Bian Yongzu nazval indické jednání nepředvídatelným a nevyloučil, že je Indie ovlivněna obchodní politikou USA.

Indické ministerstvo obchodu doporučuje stanovení 25procentního dovozního cla na sluneční baterie z Číny a Malajsie. Dnes více než 90 procent této produkce dováží Indie z Číny. Indičtí výrobci slunečních baterií prohlašují, že levný čínský dovoz poškozuje místní průmysl. „Výrobci slunečních baterií narážejí na tvrdou a nezdravou konkurenci ze strany dovážené analogické produkce," uvádí se ve zprávě společnosti North India Module Manufacturer Association. Cituje ji agentura Reuters. Zároveň čínští výrobci říkají, že dovoz pomáhá Indii urychlit realizaci programu obnovitelné energie.

Indický tisk předpovídá těžkou dobu pro sluneční energetiku země v případě, jestliže doporučení ministerstva budou podpořena vládou. Například Sandeep Kashyap, prezident pro rozvoj byznysu společnosti ACME, hlavního indického generátoru elektřiny na solárních elektrárnách, řekl internetovému zdroji The Wire, že předpokládané opatření může zvýšit cenu energie, vyráběné v nových solárních elekrárnách, o 56-60 pajs za měrnou jednotku. Díky takovému zdražení může zůstat 5-6 tisíc MW kapacit neuvyžitých.

Odborník z pekingské Národní univerzity Bian Yongzu nazval indické stanovisko nepředvídatelným a také připustil, že Indie se nachází pod vlivem velkého pokušení zavádět určitá opatření podle vzoru USA:

„Objem indické průmyslvé výroby slunečních baterií je nevelký. Indické technologie se také nijak zvlášť neprojevily, a proto rozvoj této oblasti ve velké míře závisí na dovozu z Číny. Zvláště v posledních letech, kdy Čína dosáhla velkých úspěchů v této oblasti. Indie pociťuje nedostatek elektrické energie a potřebuje dovoz energetického zařízení. Proto možné zvýšení tarifů na sluneční baterie z Číny je skutečně trochu nečekané. Zároveň však můžeme vidět určité okolnosti, které se mohly stát impulsem k podobnému rozhodnutí.

USA v listopadu požádaly světové společenství, aby zastavilo dovoz íránské ropy. Potom se ukázalo, že Indie se pod nátlakem USA chystá snížit dovoz íránské ropy. Indická vláda vždy hovoří o nezávislosti a suverenitě země, ale v mnoha směrech své politiky se nachází pod tlakem západních zemí. Mnohé z toho, co dělá, ne vždy odpovídá pouze jejím národním zájmům. Proto můžeme snadno připustit, že Indie zavede omezující opatření na zařízení pro sluneční energetiku z Číny.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.