0

Čína aktivně zvyšuje objednávky na tisk cizí měny, píší média

Vidělo: 1433 lidí

V poslední době Čína dostává neobvykle velké objednávky na tisk národní měny jiných států, píší South China Morning Post.

List spojuje zvýšení tisku bankovek jiných států snahou Pekingu o rozšíření svého vlivu ve světovém hospodářství a politice. Noviny odkazují na několik zdrojů v čínské korporaci, která se zabývá tiskem a ražbou státních cenných papírů. Minulý měsíc tyto zdroje oznámily, že typografie po celé zemi, které tisknou bankovky, pracují na plný výkon, aby letos splnily vysokou kvótu stanovenou vládou.

Podle údajů novin je největší poptávka na čínské služby v této sféře ze strany účastnických zemí iniciativy Jedno pásmo, jedna cesta. Jeden ze zdrojů zdůraznil, že ve srovnání s tím, kolik se tiskne cizí měny, na juan připadá velmi malý podíl z celkového objemu emitovaných bankovek.

Dříve se Čína nezabývala tiskem cizích bankovek. Ale dva roky poté, co byla zahájena iniciativa Jedno pásmo, jedna cesta v roce 2013, byl zahájen tisk nepálských bankovek o nominální hodnotě 100 rupií. Od té doby korporace dostala kontrakty od řady zemí, včetně Thajska, Bangladéše, Srí Lanky, Malajsie, Polska, Brazílie a Indie.

Zároveň jeden ze zdrojů v korporaci uvedl, že to může být jen vrchol ledovce, skutečný počet zemí, které si již daly tisknout bankovky nebo to plánují v Číně, může být vyšší. Podle jeho slov některé vlády požádaly Peking, aby nezveřejňoval informace o obchodě, poněvadž to může vést ke hrozbě národní bezpečnosti nebo vyvolat nežádoucí diskuze uvnitř daných zemí.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.