0

Číně se nepodaří omezit se na přátelské vztahy pouze s ústřední vládou České republiky

Čínsko-české vztahy stále ještě potřebují všestranný rozvoj, Číně se nepodaří omezit se pouze na přátelská gesta s ústřední vládou, řekl Sputniku Cui Hongjian, vědecký pracovník Institutu výzkumů Evropy Čínského ústavu mezinárodních výzkumů.

Dříve tisková služba magistrátu hlavního města České republiky uvedla, že Rada hl. m. Prahy rozhodla o zrušení smlouvy o partnerství s Pekingem z důvodu neochoty orgánů čínského hlavního města vyloučit z ní ustanovení o politice „jedné Číny“. Podle názoru pražských úřadů toto znění vylučuje možnost uznat nezávislost Tchaj-wanu.

V reakci na to Kancelář pro zahraniční záležitosti Pekingské lidové vlády uveřejnila oficiální prohlášení o zrušení smlouvy o partnerství s Prahou. V prohlášení se uvádí, že nové pražské vedení ignoruje základní normy mezinárodních vztahů a také ostře vystupuje proti stanovisku Číny v otázce Tchaj-wanu a Tibetu.

 „Plán zrušit partnerské vztahy s Pekingem je jednostranným rozhodnutím pražských výkonných orgánů. Musí být ještě schválen městskou radou. Můžeme říci, že Rada hl.m. Prahy je opoziční vůči ústřední vládě. Možná má vlastní představu o tom, jak provádět českou zahraniční politiku,“ domnívá se Cui.

Podle jeho názoru, pokud dochází k takovým případům nesouladu mezi postoji místní a ústřední vlády, měla by se Čína těmto změnám přizpůsobit.

 „Kromě toho, jak je známo, mezi Čínou a Českou republikou byly své historické neshody, včetně těch, které se týkaly Tibetu a Tchaj-wanu. Nyní, když se mění celková mezinárodní situace, opět vzniká rozruch kolem těchto otázek. Proto se domnívám, že země by měly věnovat více pozornosti realitě a dívat se do budoucnosti. Také bychom si měli vysvětlit všechny historické otázky. Není dobré, když se změnou strany se vracíme ke starým neshodám, které vedou ke vzniku negativních situací,“ je přesvědčen Cui Hongjian.

Odborník také uvedl, že v Číně často ne zcela chápou, jak je vytvořena politická struktura evropských zemí.

 „V našem chápání toho, jak má fungovat mechanismus mezinárodních vztahů, je to tak, že místní orgány plní rozhodnutí ústřední vlády. Struktura evropských států je však relativně plochá. Proto jsou myšlenky separatismu tak populární. Myslím si, že tento případ je pro naše země dobrou lekcí, po níž dokážeme lépe chápat Evropu a reagovat na změny v její politice,“ uvedl odborník.

Smlouva o partnerství mezi Prahou a Pekingem byla uzavřena v únoru 2016 na pět let. Předpokládá spolupráci mezi hlavními městy v oblasti obchodu a cestovního ruchu, kultury, zdravotnictví, dopravy, vzdělání a sportu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.