0

Babiš se chystá na Ukrajinu. Co plánuje premiér projednat se Zelenským ?

Premiér Andrej Babiš má na příští týden naplánovanou cestu na Ukrajinu. Pojede s ním i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a také 85 podnikatelů. Během dvoudenní cesty se Babiš setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a v plánu je i setkání s premiérem Oleksijem Hončarukem, uvádí se v materiálu pro ministry.

Uvádí se, že co se hlavního cíle týče, má se jednat o vyjádření podpory územní celistvosti a nezávislosti Ukrajiny, stejně jako o další přibližování Ukrajiny a Evropské unie.

„Zvláštní důraz bude kladen na podporu reformnímu úsilí nynější ukrajinské vlády se zvláštním důrazem na pokrok v oblasti vlády práva. Velká pozornost bude věnována rovněž rozvoji česko-ukrajinských bilaterálních vztahů, především jejich ekonomické dimenzi,“ píše se v materiálu.

Premiér s Havlíčkem by se měli účastnit také česko-ruského obchodního fóra. Vedení podnikatelské mise se ujal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Jak uvádí Hospodářská komora, Ukrajina je pro Česko 20. největším partnerem v zahraničním obchodu. Českým podnikatelům se nabízí největší příležitosti v civilním leteckém průmyslu, dopravním průmyslu a infrastruktuře, energetice, vodohospodářství, obranném průmyslu či strojírenství.

Setkání Babiše se Zelenským

Již v září se český premiér Babiš setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Došlo k tomu na okraji zahájení Vlaného shromáždění OSN v New Yorku v rámci bilaterálních setkání. Novinárům tehdy Babiš popsal schůzku jako velmi přátelskou a prezidenta označil za charismatického člověka.

Podle premiérových slov je Ukrajina pro EU a pro Českou republiku důležitý partner a on sám chce znát názory jejího prezidenta, který má dle Babiše v zemi velkou podporu. Kromě jiného se český předseda vlády zajímal o pohled Zelenského na možnosti urovnání vztahů s Ruskem.

Tématem tehdejšího jednání se Zelenským byly nejen vzájemné vztahy mezi Prahou a Kyjevem, ale také vliv Visegrádské skupiny, v níž má nyní předsednictví Česká republika, v celé Evropské unii. Spolu s tím pozval Zelenského do Prahy v říjnu na setkání s premiéry Visegrádu. Zelenskému také předal pozvání na oficiální návštěvu České republiky od prezidenta Miloše Zemana.

Právě tehdy pozval ukrajinský prezident Babiše do Kyjeva a český premiér se v září nechal slyšet, že se v listopadu na Ukrajinu chystá s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.