0

Iránský útok: Dvořáková promluvila o českých vojácích působících v Iráku

Írán v noci vypálil rakety na americké základny v Iráku. Mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková odpověděla na dotaz ČTK ohledně stavu českých vojáků, kteří zůstávají v zemi.

Dvořáková informovala, že všichni jsou v pořádku.

K situaci se vyjádřil také  mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek a uvedl, že Írán zaútočil na dvě základny v Iráku, kde nejsou čeští vojáci.

Česká armáda přerušila výcvik kolegů v Iráku, ale zatím zůstávají v zemi

Po americké vraždě íránského generála Kásima Sulejmáního u bagdádského letiště, k níž došlo v pátek 3. ledna, NATO rozhodlo výcvik přerušit.

Česká armáda z jednotky chemické obrany a instruktoři vojenské policie zůstávají v Iráku, zatím jen dočasně přeruší výcvikové aktivity pro místní kolegy, uvedla 7. ledna Magdalena Dvořáková.

Dvacet čtyři českých vojenských policistů pomáhá na základně Dublin v Bagdádu spolu s ostatními mezinárodními instruktory s výcvikem iráckých policistů. Druhý český kontingent tvoří třináct vojáků z liberecké protichemické jednotky. Irácké specialisty učí likvidovat nebezpečné chemické látky na letecké základně al-Tádží.

Kromě vojáků jsou v Iráku také čeští policisté. Pětice instruktorů cvičí místní kolegy v Bagdádu. Další dvě skupiny elitních policistů z Útvaru rychlého nasazení hlídají ambasádu v Bagdádu a konzulát v Irbílu. Přestože má policejní prezidium už připravený plán na jejich stažení, v zemi zůstávají stejně jako vojáci.

Irák požaduje stažení zahraničních vojsk ze země

Dne 5. ledna irácký parlament hlasoval pro porušení dohody s koalicí v boji proti Islámskému státu (zakázán v Rusku) a stažení zahraničních vojáků ze země.

Úřadující předseda vlády republiky Adil Abdul-Mahdi tehdy uvedl, že by to pomohlo přeformátovat vztahy s USA a dalšími státy a udržovat přátelské vztahy na základě respektování svrchovanosti a nezasahování do vnitřních záležitostí.

Smrt Kásima Sulejmáního

Velitel speciálních jednotek Quds Kásim Sulejmání byl zabit večer 2. ledna, kdy USA raketovým útokem vrtulníků zaútočily na letiště v Bagdádu. Společně s ním zemřelo několik lídrů iráckých šíitských milic Lidových mobilizačních sil.

V Pentagonu oznámili, že útok na bagdádské letiště byl schválen americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zabitý Sulejmání je ve Washingtonu obviňován ze zapojení se do útoků na základny koalice a velvyslanectví USA v Iráku.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf označil vraždu generála jednotek Quds za akt mezinárodního terorismu.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.