0

Čína odmítá Trumpův nátlak: íránskou ropu bude nadále kupovat

Vidělo: 1538 lidí

Po vystoupení z jaderné dohody s Teheránem se Spojené státy snaží izolovat Írán a vyloučit jej ze světového ropného trhu. Podle posledních informací však Čína odmítla požadavek Washingtonu omezit import ropy z Íránu.

Agentura Bloomberg s odkazem na dva zdroje z americké administrativy uvádí, že Washington nebyl schopen přesvědčit Peking, aby omezil nákup íránské ropy. Nicméně údajně souhlasil, že nebude zvyšovat její import. Sníží tak americké obavy, že bude kupovat přebytečnou íránskou ropu a podkope tak americké sankce.

Po vystoupení z jaderné dohody, která byla uzavřena v roce 2015 Spojené státy, hodlají obnovit sankce proti Teheránu. Americká administrativa hodlá do 4. listopadu omezit export íránské ropy na nulu. Podle většiny analytiků je však velmi nepravděpodobné, že k tomu dojde.

Nicméně zástupci Spojených států navštěvují hlavní města světa a snaží se je přesvědčit, aby přestaly s nákupem íránské ropy. Jak uvádí mluvčí amerického ministerstva zahraničí, před nedávnem Čínu navštívil tajemník ministerstva zahraničí pro energetické zdroje Francis Fannon, který jednal v Pekingu o sankcích.

Washington mezitím varoval, že hodlá uvalit sankce i na své spojence, pokud neprojeví „znatelný pokrok" v otázce snížení nákupu íránské ropy do 4. listopadu. Jižní Korea a Japonsko již omezily import íránské ropy.

Írán je třetím největším producentem ropy mezi zeměmi OPEC a vloni vytěžil 3,87 milionu barelů denně. Hlavní destinací íránských dodávek je Čína, která minulý měsíc odebrala 35 % íránského exportu. OPEC již slíbila, že vyrovná jakýkoliv výpadek íránské ropy.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.