0

Vadlejch na Zlaté tretře ovládl oštěp a předčil olympijského vítěze, Ostravu nadchl kubánský dálkař

Vidělo: 1410 lidí

Ostrava - Jakub Vadlejch vyhrál na mítinku Zlatá tretra oštěpařskou soutěž výkonem 88,36 metru a získal skalp olympijského vítěze Thomase Röhlera. Německý obhájce prvenství, který letos už na dvou závodech překonal 90 metrů, skončil druhý hodem dlouhým 87,28. Vadlejch na ostravském mítinku triumfoval poprvé v kariéře, dosud byl nejlépe třetí v roce 2010 a vloni.

Medailové umístění v hlavním programu vybojovali díky třetím místům koulař Tomáš Staněk v letošním maximu 21,46 metru a překvapivě i Simona Vrzalová, jež se v běhu na 1500 metrů osobním rekordem 4:04,80 minuty zařadila na druhou příčku v českých historických tabulkách. Lepší je jen rekordmanka Ivana Walterová (4:01,84).

Pavel Maslák doběhl na čtvrtce čtvrtý za 45,94 a musel se sklonit i před specialistou na trojskok Christianem Taylorem z USA (45,58). Suverénně vyhrál bronzový medailista z MS Abdalelah Harún z Kataru časem 44,63.

Výkon večera předvedl kubánský dálkař Juan Miguel Echevarría, který skočil 866 centimetrů. Každým ze čtyř zdařených pokusů překonal dosavadní rekord mítinku svého trenéra Ivána Pedrosa (835 cm) a ve třetí sérii předvedl nejdelší skok na světě od roku 2009. Zařadil se tím na desáté místo v historii, naposledy tak daleko v regulérních podmínkách skočil Američan Dwight Phillips (874).
r.klama

Echevarría navázal na nedělní veleskok 883 cm, ke kterému mu ve Stockholmu pomohl nepatrně silnější vítr, než dovolují pravidla. V Ostravě jasně porazil i dosavadního lídra tabulek Luva Manyongu z JAR (831), český reprezentant Radek Juška skončil šestý výkonem 785. "Dnešní závod byl velmi kvalitní, všechny moje skoky byly velmi vyrovnané a byl jsem šťastný, jak nás lidé povzbuzovali. To, jak se začali zajímat o dálku, je skvělé," řekl Echevarría.

Staněk medailové umístění vydřel posledním pokusem, kterým o tři centimetry překonal olympijského vítěze Ryana Crousera z USA. Soutěž ale zahájil třemi přešlapy. "Ty přešlapy byly lepší než zapsaný výkon a chybělo málo, abych to ustál. Z toho je největší radost, že to nebyla jediná vlaštovka," řekl Staněk. "Jsem nadmíru spokojený. Konečně jsem po zranění třísla mohl házet, jak běžně hážu. I když v rozcvičování mě to trochu zabolelo, ale v závodě jsem už mohl házet normálně."

Vrzalová si zlepšila maximum o více než dvě sekundy a v českých tabulkách se posunula před Andreu Šuldesovou (4:06,13), což se o setinu povedlo i sedmé v cíli Dianě Mezuliáníkové. Ta si osobní rekord zlepšila dokonce o více než pět sekund a kvalifikovala se na mistrovství Evropy. Vrzalová na ostravské dráze podlehla jen Gudaf Tsegayové z Etiopie (4:02,45) a o 39 setin Britce Sarah McDonaldové.

Mutaz Essa Baršim a Danil Lysenko se přetahovali o rekord Zlaté tretry ve skoku do výšky. Jako první ho překonal ruský reprezentant, ale nakonec mu ani 236 cm nestačilo k vítězství. Katarský lídr světových tabulek skočil v taktickém souboji ještě o dva víc.

Rekord mítinku vytvořila i Keňanka Norah Jerutová v běhu na 3000 metrů překážek (9:11,33), na nemistrovské trati 3000 metrů se Etiopan Selemon Barega ujal vedení v letošních světových tabulkách (7:37,53).

Nikola Ogrodníková v předprogramu vyhrála oštěpařskou soutěž svým třetím nejlepším hodem sezony 64,17. Zlepšila se oproti čtvrtečnímu startu na Diamantové lize v Oslu, kde jí k třetímu místu stačilo 61,56.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.