0

USA už není jediným hegemonem na moři. Čína ukazuje svaly

Vidělo: 1231 lidí

Včera Vojenské námořní síly USA informovaly o incidentu v Jihočínském moři, během kterého čínská vojenská loď provedla „nebezpečný a neprofesionální manévr“ v blízkosti amerického torpédoborce USS Decatur a sblížila se s ním na vzdálenost 41 metrů, kvůli čemuž americká loď musela uhnout od srážky.

Odehrálo se to souběžně s odmítnutím Pekingu povolit americké výsadkové lodi plánovaný vstup do přístavu v Hongkongu.

Jedná se o výjimečnou událost, jelikož v dosavadní době Čínská armáda preferovala diplomatické vyjadřování svého nesouhlasu s pravidelným porušováním námořního teritoria ze strany amerického vojenského vedení, které spadá do čínského vlivu a je středem dlouholetých sporů se sousedními státy.

Z historického hlediska se čínská armáda dostávala na druhé a třetí místo ve světovém žebříčku podle síly, po USA a Rusku, ovšem nikdy neukázala svou reální moc ve skutečném konfliktu a soustavně se vyhýbala otevřené konfrontaci. Řada vojenských odborníku vysvětluje tuto skutečnost psychologickým trauma, jenž bylo způsobeno velkým počtem nepovedených vojenských kampaní v minulosti a nedostatkem politické vůle. Současný ekonomický a politický vliv Číny se nedá zpochybňovat. Ovšem statut globální velmoci se získává v neposlední řádě na základě instrumentů vojenské síly, kterou dřív nebo později země využívají na světové aréně.

Současný incident posouvá střet dvou státu na novou úroveň, jelikož Peking se přestává pasivně vyhýbat konfliktům a je připraven použít svou vojenskou moc pro obhájení vlastních zájmů.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.