0

Ombudsmanka Bulharska vyzývá europoslance k hlasování pro zákaz dvojích norem potravin

Vidělo: 1265 lidí

Ombudsmanka Bulharska Maja Manolovová vyzvala všechny bulharské evropské poslance, aby podpořili mechanismus, který zakazuje dvojí normy při výrobě potravin a jiných výrobků pro různé členské země EU. Výzvu zveřejnila na své stránce na Facebooku. Hlasování pro zavedení patřičného mechanismu v Evropském parlamentu je stanoveno na 16. dubna.

Jak oznámil portál Dnevnik.bg, otázku o tom, že evropští výrobci dodávají produkci různé, vyšší a nižší kvality do různých členských zemí EU, nastolila Manolovová už v roce 2017, kdy vyšlo najevo, že dětské pyré stojí v Bulharsku skoro o 90 % více než stejný výrobek v jiných zemích EU, ale má přitom nižší kvalitu. Bylo to zjištěno v průběhu výzkumu, který provedla Bulharská agentura pro potravinovou bezpečnost. Podle slov ministra zemědělství, potravin a lesního hospodářství Rumena Porožanova 16 z 30 prozkoumaných potravin stojí o 20 až 70 % více než v jiných zemích EU, navíc 20 % z nich má nižší kvalitu, i když na přípustné úrovni.

„Rozsah zvýšených cen tvoří 20 až 70 procent, je tomu tak s cenami mléčných výrobků a čokoládou… Rozdíl v ceně se nedá označit za nepatrný, není to 5 nebo 10 procent, což by se dalo vysvětlit nějakými logistickými nebo dopravními náklady, nebo něčím jiným,“ řekl ministr.

Poté bulharská ombudsmanka podala Evropskému parlamentu petici s požadavkem opravit Směrnici o nepoctivé komerční praxi s cílem zabránit výrobě a distribuci potravin stejné značky, ale s různým složením a kvalitou v zemích EU. V dubnu 2018 předložila Manolovová nový obchodní mechanismus, v němž se věnovala značná pozornost boji proti dvojím normám při výrobě potravin.  V lednu 2019 uznala Komise Evropského parlamentu pro petice návrh Manolovové za naprosto odůvodněný.

„To je boj všech evropských občanů proti urážlivé praxi ekonomicky mocných mezinárodních společností projevovat různý vztah k lidem a prodávat jim zboží nižší kvality. Toto téma ukazuje, jak mnoho času a úsilí je třeba, aby administrativa v Bruselu uslyšela hlas občanů, a dokazuje, že mechanismy jejich účasti v přijímání rozhodnutí nejsou účinné,“ napsala Manolovová.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.