0

Slovensko má zájem stát se místopředsedou Rady OSN pro lidská práva, potvrdilo ministerstvo zahraničí

Vidělo: 1293 lidí

Slovensko se chce stát aktivním členem Organizace spojených národů, má zájem o křesla v různých radách organizace. V roku 2020 by mělo Slovensko zájem stát se místopředsedou Rady OSN pro lidská práva. Té je Slovensko členem na období 2018 – 2020. Zájem o křeslo v Bezpečnostní radě OSN na roky 2028 – 2029 také nadále přetrvává.

Informuje o tom server Topky.sk s tím. Poznamenává se, že nestálým členem Bezpečnostní rady OSN bylo Slovensko již v letech 2006 – 2007. Současně se prosazuje i opětovná kandidatura soudce Petra Tomky na roky 2021 – 2030 v Mezinárodním soudním dvoře. Ze směrnice ministerstva zahraničních věcí ohledně působení Slovenska na 74. zasedání Valného shromáždění OSN také vyplývá, že se zvažuje i kandidatura do Hospodářské a sociální rady OSN, a to na období 2023 – 2025.

V dokumentu jsou připomenuty současná působení slovenských diplomatů a odborníků v nejrůznějších částech organizace. Zmiňuje se například slovenský velvyslanec Michal Mlynár, který byl zvolen na post předsedy Právního výboru. Od září 2018 bylo Slovensko místopředsedou Sociálního, kulturního a humanitárního výboru. Dále se v dokumentu píše o Jánovi Kubišovi, který byl jmenován do funkce koordinátora OSN pro Libanon. V neposlední řadě dokument připomíná září 2018, kdy zvolila Generální konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii Slovensko do předsednické pozice – předsedkyně Úřadu pro jaderný dozor Marta Žáková byla výkonem pověřena.

I vedoucí pozice v multilaterálních programech týkajících se agendy lesů a udržitelného hospodaření Slovensko přebralo. Mezi 46 zeměmi získalo Slovensko předsednictví v celoevropském regionálním procesu Forest Europe.

Od 1. ledna 2018 působí naši sousedé jako členové Shromáždění smluvních stran Římského statutu Mezinárodního trestního soudu. Konkrétně jde o Michala Mlynára, stálého představitele SR při OSN v New Yorku, který je také ve funkci místopředsedy tohoto shromáždění na období 2018 – 2020.

Slovensko věnuje svou pozornost nejen podpoře náboženské svobody či boje proti rasismu a xenofobii, ale také problematice posílení práv dětí se zdravotním postižením a otázkám boje proti antisemitismu. 

Na začátku roku slovenský ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Miroslav Lajčák i představil priority slovenského předsednictví v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na rok 2019. Mezi nimi jsou bezpečnost a prevence konfliktů, zajištění bezpečné budoucnosti a efektivní multilateralismus.

Slovensko převzalo 1. ledna od Itálie předsednictví v OBSE. Po dobu 12 měsíců vystupuje jménem celé organizace. Jeho mottem je „Předsednictví orientované na člověka".

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.