0

USA nedokáží zajistit bezpečnost diplomatů na Kubě, FBI útok zvukem nepotvrdila

Vidělo: 1336 lidí

Více než rok trpí američtí diplomaté na Kubě neupřesněnými zvukovými útoky, které jim způsobují nevolnost. Ministerstvo zahraničí a ani vyšetřovatelé zatím nebyli s to odhalit jejich příčinu. Z Havany odjelo 24 diplomatů s rodinami a zástupce ministerstva Todd Brown uvedl, že úřad není schopen zajistit bezpečnost zbylých. FBI ale pochybuje o tom, že jde o útoky zvukem.

Agentura AP naznačila, že agenti FBI „nenašli žádné důkazy, že zvukové vlny mohly poškodit zdraví Američanů“. Podle agentury agenti zkoumali hypotézy, že byl použit k útokům „tlak vzduchu vyvolaný slyšitelným zvukem, ultrazvukem i infrazvukem, ale nenašli pro to žádný důkaz”.

Podle Browna však stále může být na vině zvuk: „Nevím, zda bych ho mohl zcela vyloučit.“ Hned ale dodal: „Akustický prvek může být použít jako maskovací. Floridský senátor Marco Rubio, který je synem kubánských emigrantů, je však nadále přesvědčen, že američtí zaměstnanci byli „oběťmi určitého druhu promyšleného útoku“.

Vyšetřovatelé i ministerstvo dospěli pouze k tomu, že zdravotní problémy zahrnující nevolnost, závratě, zvonění a bolest v uších a bolesti hlavy „byly nejpravděpodobněji spojeny s traumatem nepřirozeného původu“. Zástupci ministerstva při výpovědích v Senátu před subkomisí pro zahraniční styky uvedli, že jsou přesvědčeni, že Kuba má jasnější informace o tom, co stojí za útoky na diplomaty na Kubě. Tajemník ministerstva Steve Goldstein pravil: „Jsme přesvědčeni, že kubánská vláda má odpověď, a proto by měla dělat více.“

Skoro všichni postižení vypovídali, že slyšeli podivné zvuky, buď velmi vysoké, nebo připomínající hukot, jako když jedete rychle autem a máte otevřená okénka.

Zbylí diplomaté dostali doporučení se od podivných zvuků držet co nejdále, protože se ukázalo, že čím déle jim byli lidé vystaveni, tím vážnější měli problémy. Demokratického senátora Boba Menendeze z New Jersey to pobouřilo, srovnal to s nařízením školním dětem při protileteckých nácvicích, aby zalezly pod lavici. Předseda podvýboru, senátor Rubio zkritizoval ministerstvo zahraničí, že selhalo, když na první informace o incidentech na přelomu let 2016 a 2017 reagovalo pomalu.

Rubio také odmítl, že by Kuba o problému nic nevěděla, podle něj je nemožné, aby si toho kubánské bezpečnostní síly nevšimly, když tak bedlivě střeží americké velvyslanectví.

Kuba vše popírá

Kubánská vláda obvinění označila na sci-fi a stěžovala, si, že nedostala dostatečné lékařské podklady, a že kubánští vyšetřovatelé nemohli navštívit americké diplomatické rezidence.

Ředitelka americké sekce na kubánském ministerstvu zahraničí Josefina Vidalová v úterý prohlásila: „Nejsou tu žádné důkazy. Nejsou tu ani důkazy, co se stalo, kdy se to stalo, proč se to stalo a kdo nebo co bylo motivem. Nemáme ani informaci, že zdravotní problémy mají příčinu na Kubě.“

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.