0

Češi a Slováci utrácejí za doplňky stravy více než Poláci

Vidělo: 1693 lidí

Poláci hodlají zvýšit export svých doplňků stravy do střední a východní Evropy, říká předsedkyně polské Národní rady doplňků stravy a živin Katarzyna Suchoszeková v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita. Jedním z lákavých trhů je Česko i Slovensko.

Podle Suchoszekové za doplňky stravy Češi a Slováci utratí o 20-30 % více než Poláci. Nejpopulárnějšími doplňky jsou probiotikum, hořčík a přípravky na posilování imunity, kostí, svalů a kloubů. V období 2017-2020 největší perspektivu budou mít doplňky pro sportovce, což je spojené s růstem obliby aktivního života. Přitom polští producenti plánují zvýšení exportu svých výrobků do zemí střední a východní Evropy.

Pozitivním vývojem je podle Suchoszekové samoregulace odvětví. „Před rokem odvětví doplňků stravy překonalo individuální zájmy producentů a zavedlo silná kontrolní opatření komerčních reklam," říká Suchoszeková. Došlo k vytvoření Evropského kodexu dobré reklamní praxe doplňků stravy. Na každé reklamě teď stojí, že se jedná o „doplněk stravy", postavy lékařů nebo lékárníků zmizely a nevyskytují se žádné vymyšlené choroby, před kterými může přípravek člověka ochránit.

Odvětví se ale staví proti omezení prodeje doplňků stravy v lékárnách. Podle Suchoszekové to povede k vytvoření šedé zóny, snížení daňových výnosů a ohrozí to příjmy lékáren. Kromě toho spotřebitelé budou mít větší problém vybírat si bezpečné produkty, neboť v lékárně se mohou spolehnout na odbornou radu lékárníků.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.