0

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej Slovensku 14 stíhaček F 16

Vidělo: 1375 lidí

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej Slovensku 14 stíhaček F 16 za 2,91 miliardy dolarů, uvádí se ve zprávě na portálu Správy vojenské spolupráce Ministerstva obrany USA.

„Ministerstvo zahraničí USA přijalo rozhodnutí o schválení eventuálního prodeje Slovensku letadel F 16 Block 70/72 za přibližně 2,91 miliardy dolarů," praví se v zprávě.

Slovensko podle zprávy požádalo o 14 podobných stíhaček.

Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš dříve prohlásil, že mezi nabídkami na prodej nových stíhaček byl švédský letoun JAS 35 Gripen a americký F 16. Byly rovněž odhadnuty kapacity, charakteristiky a ceny ruských stíhaček MiG.

Podle ministra je jádrem otázky modernizace slovenského vojenského letectva výhradně nedostatek financí. Avšak možnost krátkodobého prodloužení smlouvy s Ruskem o technické obsluze provozu stíhaček MiG 29, které dnes používá Slovensko, je „plánem B", prioritou je ale nákup nových letounů.

Ministr také připomněl, že modernizace slovenského vojenského letectva byla fakticky zahájena. V červnu byly dodány první dva z devíti víceúčelových amerických vrtulníků UH-60 Black Hawk. Dva další stroje má Slovensko dostat během roku 2018, pět posledních v roce 2019. Nové vrtulníky mají nahradit zastaralé Mi 17 sovětské výroby.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.