0

Na Slovensku řádí brouk zabiják. Už 3 setiny gramu jeho jedu jsou pro člověka smrtelné

Vidělo: 1372 lidí

Známý entomolog Rudolf Gabzdil objevil vzácnou majku duhovou, která vyniká nejen zbarvením, ale i silným jedem, který používali jako přísadu „smrtelného koktejlu“ určeného pro nepřátele příslušníci rodu Medici. Informuje o tom portál Čas.sk.

„Je jedním z nejkrásnějších, ale také nejvzácnějších evropských brouků. Jsou teplomilné, nejvíce se vyskytují na jihu Evropy. Málokdy se s nimi setkáme v našich podmínkách," nadšeně konstatoval entomolog.

Brouk zdaleka láká svým výrazným zjevem. Má typické třpytivé zbarvení a dorůstá až do velikosti okolo 4 centimetrů, ale pod krásou se skrývá smrtelné nebezpečí.

„Klouby končetin při manipulaci vylučují hemolymfa nažloutlé barvy, která obsahuje prudký jed kantaridin. Pro člověka je smrtelný už při koncentraci 3 setin gramu. Byl jednou z hlavních složek slavného jedu rodiny Medicejských s názvem aqua Tofana. Používá se také jako jedna ze složek přípravků na povzbuzení mužské touhy známých jako španělské mušky. I ty mohou být nebezpečné. S majkou by si určitě neměli hrát děti a ani domácí mazlíčci!" varuje Gabzdil.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.