0

Spojené státy podrývají petrodolar a hrají Číně do karet

Vidělo: 1458 lidí

Odstoupení Spojených států z jaderné dohody s Íránem a hrozba nových sankcí proti íránskému ropnému průmyslu může prospět americkému hlavnímu konkurentovi, Číně. Píše o tom portál Oil Price.

Po odstoupení Washingtonu z jaderné dohody analytici předpokládají, že světový trh ztratí přibližně 1 milion barelů íránské ropy denně. S touto analýzou však nesouhlasí expertka Irina Slavová z portálu Oil Price. Podle ní analytici jednoduše uvádějí objem ropy, který zmizel z trhu v předešlém kole protiíránských sankcí.

Teď je však situace zcela jiná. USA zůstaly ve svém postoji osamoceny a ostatní strany íránské dohody se již nechaly slyšet, že nehodlají Washington následovat. Německo například varovalo, že své společnosti podnikající v Íránu hodlá bránit. To samé se očekává i od Francie, jejíž ropný gigant Total plánuje těžbu na největším nalezišti zemního plynu na světě — Jižním Pársu v Perském zálivu.

Hlavní exportní destinací pro íránskou ropu je však Čína, která je zároveň největším světovým importérem. Peking minulý měsíc odstartoval obchodování s dlouho očekávanými ropnými futures za jüany a již prohlásil, že neplánuje omezit nákup íránské ropy. Ta tak zůstane na trhu, ale nebude se prodávat za americké dolary, nýbrž za čínskou měnu.

Minulý měsíc došlo k další důležité události, kdy Moskva a Teherán podepsaly dohodu, podle které se vzájemný obchod bude uskutečňovat ve zboží a obejdou tak americkou měnu. Podle ní Moskva nakoupí íránskou ropu a na stejnou sumu vyveze do Islámské republiky své zboží. Rusko tak získá nové trhy a Írán nesníží svůj import. Kromě toho se v dubnu Teherán rozhodl, že bude hlásit své devizové rezervy pouze v eurech, a nikoliv dolarech jako předtím.

Írán tak může jednoduše obejít dolarový systém. Jüany, které získá prodejem ropy do Číny, snadno konvertuje na jinou měnu, nejspíše eura. Přitom samozřejmě něco ztratí na konverzi, ale zachová svou ropu na trhu.

Kromě toho je Islámská republika součástí čínského projektu Jedno pásmo, jedna cesta a Peking tak zvýší své investice nejen do íránského ropného průmyslu, ale i do infrastruktury.

Čím více bude Čína kupovat ropy za jüany, tím spíše světoví dodavatelé, obchodníci a spekulanti budou chtít obchodovat s měnou největšího světového importéra ropy. Jüany sice dolary jako hlavní petroměnu nenahradí okamžitě, ale americká politika k tomu nejspíše přispěje.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.