0

Místo čtyř ročních období dvě. Tornáda budou častější, upozorňuje slovenský klimatolog

Vidělo: 1280 lidí

V blízké budoucnosti musíme být připraveni na vážné změny klimatu, tvrdí slovenský klimatolog Jozef Pecho v relaci KRIŽOVATKY s Mariánem Balázsem. Tyto změny se týkají i evropského území včetně Slovenska.

„Lidé na Slovensku mají dlouhodobě pocit, že jsme zde v jakési bublince, ve které se nic neděje, a že všechny ty globální klimatické změny jako například v Arktidě, Antarktidě nebo ve Spojených státech se dějí daleko od nich," říká Pecho.

Problémy klimatické povahy na planetě začaly v polovině minulého století a v devadesátých letech se projevily i na Slovensku. Tyto změny se týkají především rostoucí teploty a zvýšení počtu srážek.

„V podstatě 20-25 let zde máme reálné důsledky v těch klimatických datech. A těch posledních 10 let už reálně pociťujeme i ty dopady, které vytvářejí nové klimatické podmínky," uvádí odborník.

Podle Pecha území střední a západní Evropy má stejné podnebí jako středomořská krajina, kde jsou jen studenější zima a dlouhé léto.

„Mizení čtyř ročních období souvisí s tím, že naše klima začíná mít velmi podobné rysy jako má klima ve Středomoří. Samozřejmě nelze říci, že by již v druhé polovině 21. století jsme měli jen středomořský typ podnebí," říká klimatolog a dodává, že prvních příznaků změny podnebí si bylo možné všimnout v roce 2015, když Slovensko zažilo extrémní tepla a sucho.

Pecho se nepouští do předpovědi, jaké bude léto 2018, ale říká, že bude „nadnormálně teplé".

Také upozornil, že v poslední době se staly v Německu častějšími bouře letního charakteru a tornáda.

„Pokud takových situací budeme v budoucnu registrovat více, tak právě i ty fenomény, které jsou spojeny s letními projevy počasí, se budou vyskytovat častěji," řekl odborník.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.