0

Ministr zemědělství Toman je podezírán ze střetu zájmů, tvrdí nová zpráva z Bruselu

Vidělo: 1253 lidí

Evropská komise podezírá dalšího českého politika ze střetu zájmů. Jedná se o ministra zemědělství Miroslava Tomana, jehož otec vlastní 80 % akcií konsorcia Agrotrade. A právě pod Agrotrade spadá společnost Xaverov, jež prokazatelně čerpala evropské dotace.

Dokument se dostal do rukou redakci Hospodářských novin. Dalším krokem právního řízení by měla být analýza právního oddělení Komise, stejně jako tomu bylo v případě Andreje Babiše. Ten je podezřelý ze střetu zájmů ve věci Agrofert.

„Zdá se, že existují důkazy, že Miroslav Toman ve své roli ministra zemědělství ovlivňoval podmínky pro přidělení dotací od Státního zemědělského intervenčního fondu," hlásá zpráva.

Ministr Toman však tuto zprávu označil za spekulaci. „Tuto informaci mám pouze z médií, nikoliv z oficiálních dokumentů. Nerad bych tedy komentoval spekulace," řekl ministr Hospodářským novinám a odkázal se na právní analýzu vypracovanou Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF).

Miroslav Toman k celé věci následně dodal: „Navíc Státní zemědělský intervenční fond je Evropskou unií akreditovaná a certifikovaná platební agentura, která prochází každoročním auditem, který žádná pochybení neshledal."

Portál uvádí, že finanční nařízení Evropské unie o střetu zájmů vstoupilo v platnost dne 2. srpna 2018. České úřady však tomuto nařízení nevěnovaly patřičnou pozornost.

Do této finanční záležitosti se zapojil také analytický tým strany pirátů. Tento tým zjistil, že právě Státní zemědělský intervenční fond podepsal letos v září celkem čtyři smlouvy. Ty jsou ale právě kvůli možnému střetu zájmů sporné.

Analytik pirátů Janusz Konieczny okomentoval situaci následovně: „Pirátský analytický tým dohledal dotaci, kterou společnost Xaverov, a.s. prokazatelně získala v rozporu s evropským finančním nařízením ke střetu zájmů. Skutečným majitelem této společnosti je totiž otec ministra zemědělství Miroslava Tomana a ředitelem mateřské společnosti je pro změnu jeho bratr. Tímto je naplněn článek 61 tohoto finančního nařízení."

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.