0

Dodavatel energie vlastněný hlavním městem je podezřený z pochybného byznysu

Vidělo: 1426 lidí

Jeden z největších českých dodavatelů energie, který zásobuje plynem a elektřinou skoro 420 tisíc odběrných míst, zase upoutal pozornost policie. Jde o byznys s nespolehlivými firmami a podvody s DPH.

Portál Seznam Zprávy informuje, že jde v poslední době o již druhý obchod Pražské plynárenské, který se odhaduje na 70 milionů Kč. Ten neunikl pozornosti policejních orgánů země. Firma je mimo jiné stoprocentně vlastněna hlavním městem.

Podle názoru Specializovaného finančního úřadu, problém spočívá v tom, že si městská firma dost neprověřila, s kým vede obchod, když uzavírá  smlouvy na dodávku plynu přes německou burzu.

Specializovaný finanční úřad tvrdí, že byly spáchány podvody s DPH.

Dříve média informovala, že k obdobnému případu došlo minulý týden. Šlo o obchody Pražské plynárenské s firmou B&A Capital Trading. I tentokrát rezort dospěl k závěru, že únik DPH převyšuje 200 milionů korun.

Dále portál odkazuje na kauzu s firmou Synergy corporate solutions z roku 2015. Tehdy nejprve zavolal manažerovi Pražské plynárenské muž, který se představil jako Edward Jackson a uvedl, že je zástupcem firmy Synergy corporate solutions. Nabídl, že tato firma dodá za zajímavou cenu plyn. Pražská plynárenská souhlasila a podepsala s touto firmou kontrakt.

Výsledky prověřování ukázaly, že k tomu došlo, aniž by se nějaký zástupce Pražské plynárenské s kýmkoli ze zmíněné společnosti setkal.

Je zajímavé, že firma Synergy corporate solutions navíc podle vyšetřování v té době ani nebyla registrována jako plátce daně. Pražská plynárenská navíc před podpisem smlouvy neověřila ani to, zda má firma licenci k obchodováním s plynem od Energetického regulačního úřadu.

V říjnu 2015 pak Pražská plynárenská poslala na účet firmy Synergy corporate solutions přes 77 milionů korun za dodávku plynu. Specializovaný finanční úřad zjistil, že peníze skončily na zahraničních účtech společnosti Synergy corporate solutions, která ve výsledku nehradila DPH ve výši 16 milionů korun.

Pozoruhodné je to, že případ se odehrál ještě v éře minulé pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Tehdejší primátorka Adriana Krnáčová oznámila, že o záležitosti nic nevěděla.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.