0

Známe lokality, kde se v Česku vraždí nejvíc

Zpravodajský server tn.nova.cz se zajímal o místa v České republice, kde se vraždí nejvíc. Napomohl mu v tom portál Mapa Kriminality. Závěry byly udělány na základě indexu kriminality.

Na úvod materiálu, v němž nechyběl i stručný přehled některých případů,  bylo poznamenáno, že se za posledních pět let v zemi došlo k 696 vraždám a pokusům o vraždu.

Publikace uvádí, že nejvíce vražd a pokusů o vraždu od ledna 2015 do prosince 2019 podle indexu kriminality, který ukazuje počet trestných činů na deset tisíc obyvatel, je oblast, která spadá pod obvodní oddělení Krakovská Praha 1. Jde o centrum hlavního města.

Dále mezi nebezpečné lokality patří Zvíkovské Podhradí, které se nachází v Jihočeském kraji. Server připomíná o tom, že v roce 2018 policie tam našla těla manželského páru, který kvůli penězům měla brutálně ubodat dvojice ze Slovenska. Zločinci Jan Moncoľ a Michaela Krajčová byli odsouzení k 27 a 28 letům vězení. Podotýká se, že rozsudek zatím není pravomocný.

Pokud jde o rozdělení podle okresů, nejvyšší index kriminality je příznačný pro chebský okres, kde za pět let došlo k 14 vraždám. Jeden z případu se týkal 64letého bezdomovce z Chebu, kterého loni napadl 27letý Vietnamec. Starší muž brutální útok nepřežil. Vrah byl odsouzen na 15 a půl roku za mřížemi.

Dále následuje okres Mladé Boleslavi s 17 vraždami. Jednu takovou spáchali v roce 2016 Rostislav Zámečník a Rostislav Soukop: údajně kvůli penězům ti umlátili jednoho muže k smrti a druhého vážně zranili.

Pak se zařadil okres Jičína s „výsledkem“ 11 vražd. Zde server píše o Lázních Bělohrad, kde manželská dvojice v roce 2017 zavraždila 50letého numismatika. Poznamenává se, že vražedkyně Petra Nová proslula poté, co ve věznici otěhotněla a byla dočasně propuštěná na svobodu. Pak se připomíná smrt dvou žen a tříletého dítěte, které v roce srpnu 2017 zavraždil psychicky nemocný muž. Nakonec stíhání dopadlo tak, že Krajské státní zastupitelství jej zastavilo kvůli mužově nepříčetnosti.

Na závěr publikace uvádí, že krajem s nejvyšším indexem kriminality je Karlovarský s 34 vraždami, následovaný Prahou se 105 vraždami.

Co se týče nejbezpečnějších krajů, server za takové označil Jihočeský, Liberecký a Vysočinu, nejnižší index kriminality je pak v okresech Praha-východ a Nymburk.

Nejbezpečnější země světa

Časopis The Global Finance uvedl rating nejbezpečnějších zemí světa v roce 2019. Odborníci vypočítali rating bezpečnosti 128 zemí. Brali ohled na pravděpodobnost vojenského konfliktu, úroveň zločinnosti a osobní bezpečnosti občanů, úroveň ekonomického rozvoje a pravděpodobnost živelných pohrom.

Do první desítky nejbezpečnějších zemí se dostaly evropské státy s vyspělou ekonomikou a dobrým systémem zdravotnictví. Na prvním místě v ratingu je Island, na druhém Švýcarsko, na třetím Finsko. Kromě evropských zemí se dostaly do první dvacítky Katar, Singapur, Nový Zéland a Kanada.

Mezi 128 zeměmi obsadilo Česko 14. místo před Slovenskem, které se umístilo na 26. příčce.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.