0

Zemřel Rudolf Sekava, nejdéle žijící člověk s transplantovaným srdcem v Česku

Vidělo: 1322 lidí

V pátek v jihlavské nemocnici ve věku 71 let zemřel Rudolf Sekava. Byl nejdéle žijícím člověkem s transplantovaným srdcem v České republice. Operace byla provedena v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) 23. října roku 1984. Zprávu o jeho úmrtí, kterou dnes zveřejnil server iDNES.cz, potvrdila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Sekava se stal třetím pacientem, který podlehl transplantaci srdce v IKEM. Operace trvala pět hodin a prováděl ji tým profesora Pavla Firta pod vedením Vladimíra Kočandrleho, který v té době řídil IKEM.

Dárkyní srdce byla mladá žena, které byl Sekava moc vděčný a označoval se za její životního dlužníka. Po operaci Sekava žil ještě 35 let.

Po necelém roce od transplantace ve věku 49 let Sekava pokračoval ve své profesionální činnosti středoškolského učitele.

První transplantace srdce v Československu 31. ledna 1984 byla zároveň první v tehdejší východní Evropě.

První úspěšná transplantace srdce nejen v bývalém Československu, ale v celém tehdejším východním bloku se uskutečnila 31. ledna 1984. 

Prvním pacientem byl Josef Divina. Operace mu prodloužila život o 13 let.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.