0

V Číně byl objeven záhadný hrozivý zdroj, který ničí ozonovou vrstvu na celém světě

Vidělo: 1369 lidí

Čínský plastový průmysl rozsáhle používá zakázané freony. Kvůli tomu se zpomalila obnova ozónové vrstvy.

V květnu vědci zaznamenali růst koncentrace zakázané látky CFC-11. Tento objev byl pro ně šokující, neboť jejich užívání je zakázáno montrealským protokolem. Vědcům se dnes konečně podařilo identifikovat zdroj, který se nachází v Číně.

Nevládní organizace vyšetřující environmentální škody (EIA) oznámila, že zdroj CFC-11 pochází z čínských továren, které vyrábějí izolační pěnu pro stavební průmysl.

„Zarazilo nás, když jsme zjistili, že z 21 čínských podniků 18 potvrdilo, že používají látky CFC-11. Přestože přiznali, že to není legální, jejich užívání jim bylo zcela lhostejné," řekla listu The Guardian Avipsa Mahapatrová z EIA. V podnicích jim řekli, že v tomto odvětví je jejich užívání zcela běžné.

EIA předala výsledky svého vyšetřování čínským úřadům, které již u některých podniků odebraly vzorky. Steve Montzka z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru však varoval, že nelze vyloučit i další zdroj těchto látek. 11. července se má ve Vídni setkat pracovní skupina montrealského protokolu, aby zvážila další postup.

Jak upozorňuje The Guardian, produkce CFC-11 je velmi snadná a je o 150 dolarů za tunu levnější než alternativy, které jsou šetrné k ozonové vrstvě. „Zisky byly proto velmi vysoké, vysoká byla i poptávka, zatímco riziko velmi nízké," řekla Mahapatrová. „Proto si myslíme, že jejich užívání je tak rozšířené," dodává.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.