0

Příští globální finanční krize může přijít z Číny

Vidělo: 1380 lidí

Rizika čínského finančního systému jsou větší, než měly USA před deseti lety, varuje bývalý čínský ministr financí Lou Jiwei, kterého cituje list South China Morning Post.

Jiwei na pekingském fóru tento víkend prohlásil, že v porovnání se Spojenými státy v roce 2008 je stav čínského finančního systému v mnohem větším „chaosu" a dodal, že „je velmi pravděpodobné, že Čína způsobí systémovou finanční krizi".

Jiwei byl jeden z autorů hospodářských reforem v 80. letech minulého století a v letech 2013-2016 působil jako ministr financí. Jeho názor má proto mezi investory velkou váhu.

„Poměr peněžní zásoby M2 k hrubému domácímu produktu přesáhl 200 %, což je dvakrát více než v případě Spojených států, ale průměrná šanghajská mezibankovní úroková sazba je na úrovni 4,09 %, což je mnohem více než 1,1 % v USA," upozornil Lou Jiwei.

Tudíž zpomalení hospodářského růstu, ke kterému došlo před několika lety, svědčí podle něj o tom, že expanzivní monetární politika má čím dál menší vliv na hospodářství a „další stimuly pouze zhorší monetizaci a podpoří finanční spekulanty". Stimulům navíc brání i vysoké zadlužení čínských regionů.

Další problém představuje to, že Čína má velké množství „kvazifinančních institucí, které se snaží vyhnout finančním regulacím". Čínské úřady se je proto snaží v posledních letech dostat pod kontrolu.

Pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga je boj s finančními riziky jednou z nejdůležitějších priorit na příští tři roky. V červenci minulého roku vznikla komise pro finanční stabilitu a rozvoj, která má koordinovat tuto aktivitu, zatímco čínská centrální banka pracuje na způsobu, jak dostat pod kontrolu stínové bankovnictví.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.