0

Vůdce norské levicové strany se s kritikou obořil na akvizice F-35

Vidělo: 1372 lidí

Předseda norské levicové strany Rødt Bjørnar Moxnes vyjádřil svou nespokojenost s miliardovou investicí do letounů, které mají „tisíce problémů“.

Podle něj „se může jednat o nejhorší investiční chybu Norska". „I v případě, že letoun bude někdy zařazen do služby, tak jeho provozní náklady dramaticky oslabí zbytek ozbrojených sil. A pokud ne, o čemž nasvědčuje velký počet důkazů, tak to bude ještě horší," řekl Moxnes portálu ABC Nyheter.

Moxnes pravděpodobně narážel na zprávu důstojníka Roberta Behlera, ředitele testovací kanceláře Pentagonu, která tvrdí, že dostupnost letounů F-35 pro letecké mise, což představuje klíčový parametr, je „kolem 50 %". Navíc letoun, který je nejdražší zbraní v amerických dějinách a nejnákladnější norskou vojenskou akvizicí, má údajně přes tisíc nevyřešených závad.

Předseda strany Rødt poukázal na to, že celkové provozní náklady letounů v průběhu trvání jejich služby dosahují 270 miliard norských korun (35 miliard dolarů), což představuje čtvrtinu ročních výdajů Norska. Moxnes dále poukázal, že podle amerického čtyřhvězdičkového generála ve výslužbě Michaela Hostage F-35 je útočné letadlo a nemá sloužit k obraně vzdušného prostoru. Tudíž podle Moxnese Norsko stroj nepotřebuje.

Norsko se rozhodlo, že si pořídí 52 nových letounů F-35 za 81 miliard norských korun (10 miliard dolarů). První tři letouny dorazily do země s velkou pompou v listopadu 2017. Brzy se však zjistilo, že chybí potřebné hangáry a kvůli tomu budou muset být letadla umístěna v plastových stanech. Navíc chybí potřebná protivzdušná obrana, která má zajistit bezpečnost těchto letounů.

 

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.