0

Vynálezce internetu se rozhodl ho zničit

Vidělo: 1307 lidí

Zakladatel moderního internetu Timothy Berners-Lee představil novou strukturu Inrupt. V rámci projektu budou vytvořeny aplikace, které uživatelům poskytují právo samostatně ukládat své údaje. Informuje o tom Business Insider.

Inrupt zajistí komerční stránku rozsáhlého projektu Solid, na němž pracuje tým Berners-Lee už několik let. Tato platforma s otevřeným zdrojovým kódem umožňuje všem uživatelům zvolit, kam budou ukládat své osobní informace a s kým je budou sdílet.

Tento princip je v rozporu se současnými pravidly uchovávání dat na síti, kde všichni uživatelé předávají osobní informace velkým IT společnostem — vyhledávačům, sociálním sítím, messengerům. Korporace jsou monopoly, které uchovávají veškeré údaje na svých serverech. Tím jsou datové sady zranitelné ze strany hackerských útoků.

„Nehledě na vše pozitivní, čeho jsme dosáhli, se internet stal motorem nerovnosti a rozdělení pod vlivem velkých sil, které ho využívají k vlastním účelům," prohlásil Berners-Lee. Podle jeho názoru právě teď nastal kritický a zlomový moment v dějinách světové sítě, kdy je třeba změnit její systém.

скачать dle 12.1
Našli jste chybu?

Popište nám prosím chybu, na kterou jste narazili. Klikněte myší CTRL+ENTER.
V okně, které se objeví popište problém a pošlete Administrace.

Komentáře:0

O projektu

Gloobal.Cz je novou média značkou.Gloobal.Cz má jedinečné postavení jako poskytovatel alternativního obsahu zpráv a jako rozhlasová stanice. Nabízí úplnější obraz světa se skutečně rozmanitou škálou názorů, Gloobal.Cz mluví o tom, o čem jiní mlčí. Použití jakýchkoli materiálů přidaných k webu povoleno za předpokladu, že odkaz na internetové stránky.